Priemonės karpoms
Karpos yra odos ar gleivinių dariniai, atsirandantys užsikrėtus žmogaus papilomos virusu (ŽPV). Dažniausiai jie pažeidžia rankas, kojų pirštus, delnus bei pėdas. Tačiau karpos gali atsirasti beveik ant bet kurios kūno vietos, įskaitant veidą. Užsikrečiama per tiesioginį ar buitinį kontaktą: per prisilietimą, rankos paspaudimą, bendrai naudojamus daiktus ir viešose vietose, taip pat jei nesilaikoma asmens higienos taisyklių. Inkubacinis šio viruso laikotarpis gali svyruoti nuo vieno ar dviejų mėnesių iki kelerių metų. Karpų atsiradimą skatina ne onkogeniniai papilomos viruso tipai, todėl dažniausiai tokie dariniai yra nepiktybiniai. Tačiau jie gali sukelti didelį diskomfortą (neestetiška išvaizda ar skausmas susižalojus) ir gali būti sunkiai išgydomi. Karpos gali būti įvairių formų ir dydžių. Kartais gali savaime išnykti be gydymo ir lygiai taip pat staiga vėl atsirasti.
Karpų tipai
Yra šeši pagrindiniai karpų tipai. Kiekvienas iš jų atsiranda skirtingose kūno vietose ir turi skirtingą išvaizdą.
Paprastosios karpos
Paprastosios karpos dažniausiai atsiranda ant rankų ir kojų pirštų, tačiau gali atsirasti ir kitose vietose, pavyzdžiui, ant plaštakų, padų ar veido. Jos yra apvalios, primena mazgelius, paspaudus gali būti skausmingos. Paprastosios karpos yra šiek tiek pilkos spalvos.
Padų karpos
Šios karpos auga ant padų. Skirtingai nuo kitų, padų karpos įauga į odą, o ne auga iš jos. Jos sukelia skausmą ir diskomfortą, gali trukdyti vaikščioti. Šios karpos dažnai painiojamos su nuospaudomis. Bet jei pastebėjote, kad ant pėdos atsirado maža skylutė su juodu taškeliu, kurią supa suragėjusi oda - greičiausiai tai karpa. Padų karpos gali pasireikšti bet kokiame amžiuje. Šių karpų rūšis gali atsirasti ir dėl nepatogios avalynės, kuri nelaidi orui.
Plokščiosios karpos
Plokščios karpos dažniausiai auga ant veido, šlaunų, rankų ir kaklo. Jos yra mažos ir gali būti pastebimos ne iš karto. Šios karpos apvalios, turi plokščią viršų, gali būti rausvos, rusvos arba šiek tiek gelsvos spalvos. Dažniausiai pasireiškia vaikams ir paaugliams. Dėl trinties gali patamsėti ir padidėti.
Siūlinės karpos
Siūlinės karpos auga aplink burną ar nosį, akių vokų srityje, o kartais gali atsirasti ir ant kaklo ar po smakru. Jos yra mažos, plonos ir siauros. Siūlinės karpos yra tokios pat spalvos kaip jūsų oda. Gali būti pavienės arba daugybinės.
Panaginės karpos
Šios karpos auga aplink kojų ir rankų nagus. Gali būti skausmingos ir paveikti nagų augimą.
Genitalijų karpos
Tai smeigtuko galvutės dydžio ir formos ataugėlės. Genitalinės karpos gali atsirasti ant varpos, makšties, taip pat ant išorinių lyties organų, aplink išangę, tarpvietėje ar ant sėdmenų. Šios karpos perduodamos lytinių santykių metu.
Karpų gydymas: kokias priemones naudoti?
Papilomos ir karpos yra dariniai, kurie dažniausiai yra gerybiniai ir gali būti pašalinti specialiomis priemonėmis. Skirtingų priemonių karpoms ir papilomoms naikinti galite rasti mūsų vaistinės elektroninėje parduotuvėje. Karpų ir papilomų šalinimas specialiomis priemonėmis išties gali būti veiksmingas, tačiau veiksmingumas priklauso nuo darinio amžiaus – kuo karpa „šviežesnė“, tuo didesnė tikimybė ją pašalinti, efektyvumas taip pat priklauso ir nuo paciento imuniteto būklės. Šis metodas apima įvairių tepalų, tirpalų kuriuose yra salicilo rūgšties, podofilino ar panašių junginių naudojimą, kurie pašalina suragėjusias ląsteles nuo odos paviršiaus. Taip pat veiksminga priemonė gali būti ir pleistrai nuo karpų. Prieš naudodami vietines priemones, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.
Karpos suaugusiems
Papilomų ar karpų atsiradimas galimas bet kuriame amžiuje. Lytis nevaidina ypatingo vaidmens – tiek vyrai, tiek moterys yra imlūs ŽPV. Karpos gali atsirasti dėl nusilpusio imuniteto, hormonų disbalanso, sutrikusios medžiagų apykaitos, odos mikrotraumų ar streso.
Karpos vaikams
Karpos ypač dažnai pasireiškia vaikams ir paaugliams, kadangi jų imunitetas dar nėra visiškai susiformavęs. Dėl šios priežasties jie yra ypač imlūs papilomos virusams. Svarbų vaidmenį vaidina ir tai, kad vaikai, lankantys darželius ir mokyklas, paprastai patiria didesnį stresą, o tai taip pat neigiamai veikia organizmo apsaugines funkcijas.
Karpų naikinimas: efektyvūs būdai karpoms naikinti
Kai kurios karpų rūšys paprastai išnyksta savaime ir nereikalauja jokio medicininio įsikišimo. Tačiau jei karpa neišnyksta savaime - tuomet reikia ją pašalinti tam tikrais būdais. Laiku negydant, karpos gali didėti ir sukelti komplikacijų. Taigi, kokiais būdais galima pašalinti karpas?
Karpų šalinimas specialiomis procedūromis. Karpos gali būti šalinamos gydymo įstaigose įvairių procedūrų pagalba, pavyzdžiui, krioterapija, destrukcija lazeriu, elektrokoaguliacija ir kt.
Šalinimas lokaliais medikamentais. Karpos gali būti šalinamos ir naudojant vietinius preparatus. Dažniausiai vartojamos specialios paskirties priemonės karpoms naikinti, sudėtyje turi salicilo rūgšties, trichloracto rūgšties, podofilotoksino ir kt.
Tikslus gydymo metodas visada parenkamas individualiai. Pavyzdžiui, jei karpos lokalizuotos matomose kūno vietose ir būtina pasiekti maksimalų estetinį rezultatą, tuomet naudojami metodai, nepaliekantys randų ant odos, pavyzdžiui, šalinimas lazeriu.
Pašalinus karpas negalima atmesti jų pasikartojimo galimybės, ypač žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs. Taip yra todėl, kad ŽPV vis tiek išlieka organizme. Žinoma, norint sumažinti karpų pasikartojimo tikimybę, galite vadovautis tam tikromis rekomendacijomis, kurios padės sustiprinti imuninę apsaugą ir padidinti atsparumą žmogaus papilomos virusui.
Kaip apsisaugoti nuo karpų?
Be galo svarbu plauti rankas muilu, palaikyti higieną bei naudoti tik asmenines higienos priemones, baseinuose ir pirtyse avėti šlepetes, taip pat svarbus ir tinkamos avalynės bei drabužių pasirinkimas. Be to, imuninės sistemos stiprinimas, sveiko gyvenimo būdo palaikymas bei pilnavertė ir subalansuota mityba taip pat gali padėti išvengti karpų atsiradimo.