Ausims
Kodėl svarbu rūpintis tinkama ausų sveikata?
Ausys užtikrina tinkamą vieno iš pagrindinių mūsų jutimų, padedančių pažinti aplinkinį pasaulį, t. y. klausos, funkcionavimą. Todėl itin svarbu tinkamai pasirūpinti ausų sveikata. Deja, daugelis mūsų klausą suvokiame kaip savaime suprantamą dalyką, todėl apie ausis imame galvoti tik tada, kai susiduriame su rimtomis bėdomis. Tačiau savo ausų sveikatos ignoruoti nederėtų – per vėlai susirūpinus, patirta žala klausai gali būti nebepataisoma. Siekiant išvengti bet kokių galimų problemų ateityje, būtina tinkamai pasirūpinti ausų higiena ir kitais ausų priežiūros aspektais, o atsiradus bėdoms, nedelsiant jas spręsti.
Kodėl ausyse susidaro siera?
Ausyse esanti siera jokiu būdu nėra nešvaros ar netinkamos priežiūros požymis – atvirkščiai, ji rodo, kad ausis yra sveika. Ji užtikrina ausų sveikatą drėkindama ausies odą ir neleisdama šiai išsausėti ir išdžiūti. Siera taip pat pasižymi antibakterinėmis funkcijomis ir apsaugo ausis nuo mikroorganizmų bei bakterijų.
Be to, ausų siera sulaiko įvairiausius nešvarumus ir dulkes bei neleidžia šiems svetimkūniams patekti į ausies kanalą. Dar viena svarbi ausų sieros savybė – negyvų odos ląstelių, smulkių šiukšlių sugėrimas. Tad siera atlieka labai svarbų darbą ir rūpinasi mūsų ausų sveikata.
Dažniausios ausų problemos ir jų sprendimo būdai
Dažniausiai pasitaikančios bėdos yra ausų užgulimas, ausų kamštis, skausmas, infekcija, uždegimas, prikurtimas. Kai kurias jų galima išspręsti ir namie, pasitelkus tinkamas priemones, o kitais atvejais tenka kreiptis į gydytojus. Tam tikrais atvejais tik gydytojas suteiks reikiamą pagalbą ir nurodys, kokias priemones reikėtų naudoti ar vartoti toliau – tai gali būti ausų lašiukai, purškalas, vaistai nuo ausų skausmo ar kita.
Tarkime, patiriant užgulimą dėl ausų kamščio, jį galima sėkmingai ištirpdyti pasitelkiant specialų purškalą arba lašus. Ausies sausumą, sudirgimą irgi gali padėti išspręsti ausų lašiukai. Na, o jei ausį skauda, neprigirdite, juntamas nemalonus kvapas, pasirodo kraujo, pūlių ar sekreto ir situacija negerėja – būtina kreiptis į gydytoją.
Ausų kamštis
Ausų kamštis – tai ausies landoje susidaranti ir ją užkemšanti sieros sankaupa, kurios susiformavimą gali nulemti sieros liaukų ypatumai, tam tikros ligos, dažnas buvimas dulkėtose patalpose ar ausų valymo klaidos. Ausų kamščio požymiai – vienos ausies klausos sutrikimas, ypač juntamas po maudymosi, taip pat niežulys, diskomfortas, užgulimas, kai kuriais atvejais ir spengimas.
Pašalinti ausų kamštį galima mėginti namų sąlygomis – tam skirti specialūs jį tirpdantys preparatai. Jei yra polinkis į ausų kamščių susidarymą, galima naudoti purškalus, padedančius apsisaugoti nuo kamščių. O jei savarankiškai ausų kamščio pašalinti nepavyksta, reikia kreiptis į gydytojus, kad būtų atliktas profesionalus ausų plovimas.
Ausų uždegimas
Ausų uždegimą sukelia įvairūs dirginantys veiksniai – alergijos, traumos, netinkamas ausų valymas, sloga, po maudynių ausyje užsilikęs vanduo, nepašalintas ausų kamštis. Pagrindinis ausų uždegimo simptomas yra skausmas, tačiau taip pat gali atsirasti ir užgulimas, neprigirdėjimas, karščiavimas, tvinkčiojimas, ausyse taip pat gali pasirodyti pūlingų ar nemalonaus kvapo išskyrų.
Ausų uždegimas yra nesunkiai išgydomas, bet jo ignoruoti negalima, mat negydomas ausų uždegimas gali baigtis komplikacijomis, sutrikdančiomis klausą. Pajutus minėtus simptomus ir jiems neblėstant, reikia nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į medikus, kurie paskirs gydymą – tai bus vaistai nuo ausų uždegimo: geriami arba paprasti lašinamieji ausų lašiukai.
Ausų kamštukai ramiam miegui ir komfortiškam darbui
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja ausų kamštukai. Tai nė kiek nestebina, kadangi jie turi begalę privalumų – užtikrina ramybę miego metu, padeda kokybiškai pailsėti bei apsisaugoti nuo triukšmo.
Ausų kištukai naudojami norint gerai išsimiegoti, kai miegas jautrus ar tenka miegoti aplinkoje, kurioje yra trikdžių, taip pat dirbant ar daug laiko praleidžiant triukšmingoje aplinkoje – tokiu atveju ausų kištukai užkerta kelią klausos silpimui.
Be to, yra specialių ausų kamštukų, neleidžiančių į ausis pakliūti vandeniui, kuris gali pridaryti daug bėdų. Svarbu pasirinkti jūsų ausų landai tinkamus ir iš kokybiškos medžiagos pagamintus kištukus – tik tada jie bus saugūs ir veiksmingi.
Pagrindinės tinkamos ausų higienos taisyklės
Ausų valymas ir priežiūra – svarbus dalykas kiekvieno žmogaus rutinoje. Tačiau reikia neužmiršti, kad ausys sugeba puikiausiai išsivalyti pačios, todėl ausų krapštukus reikėtų naudoti retai ir labai atsargiai, o dar geriau – apskritai jų vengti, ypač ausies landai. Geriausia ausis tiesiog švelniai po maudynių pavalyti rankšluosčiu arba servetėle, nesistengiant valyti kuo giliau. Taip pat labai svarbu po bet kokių maudynių apskritai iš ausų pašalinti vandenį.
Pernelyg agresyviai valant ausis žalojama oda, ausys lieka be natūralios apsaugos ir kyla infekcijos pavojus. Be to, tokiu būdu į ausies gilumą nustumiama siera, dėl ko gali formuotis kamštis ar atsirasti klausos problemų.
Ausų valymo priemonės
Savaiminį ausų valymosi procesą gali palengvinti ir tam tikros priemonės, skirtos suaugusiesiems ir vaikams. Jos itin padės tais atvejais, kai ausyse kaupiasi daugiau sieros ir yra linkę formuotis ausų kamščiai, dažnai naudojantis ausinėmis ar klausos aparatu. Ausų valymo priemonės praplauna ausis arba tirpdo kamščius. Ausų valymą vaikams palengvins specialūs ausų lašai vaikams.