Moterų higiena
Intymi moterų higiena yra be galo svarbi, norint išvengti įvairių infekcijų. Dėl šios priežasties, pravartu įsigyti kokybiškas ir tinkamas priemones. Tai aktualu tiek kasdienėje priežiūroje, tiek mėnesinių metu. Čia egzistuoja nemažai skirtingų produktų, pavyzdžiui, įvairūs prausikliai, geliai ir kremai, paketai, įklotai, tamponai, menstruacinės taurelės bei kelnaitės. Taigi belieka apsispręsti dėl individualiai Jums labiausiai tinkamo varianto.
Intymi moterų higiena – kaip pasirinkti tinkamas priemones?
Moterų higienos priemonės gali būti ganėtinai įvairios. Tai – prausikliai, putos, geliai ir kremai. Tad, kaip pasirinkti tinkamą variantą? Į kokius aspektus atsižvelgti svarbiausia? Pirmiausiai, atkreipkite dėmesį į pasirinktos priemonės sudėtį. Puiku, jeigu tarp ingredientų galima rasti pieno rūgšties bakterijų ir prebiotikų. Tai padės palaikyti tinkamą pH balansą bei natūralią mikrobiomą. Kita vertus, sudėtyje taip pat galima ieškoti tokių medžiagų, kaip pantenolis, glicerinas, hialurono rūgštis, provitaminas B5. Nemažai naudos atneša ir įvairių vaistažolių ekstraktai, pavyzdžiui, medetkų, ramunėlių, žaliosios arbatos, alavijų, čiobrelių. Greičiausiai kyla labai natūralus klausimas – o kokių medžiagų reikėtų privengti? Geriausia, jeigu pasirinktame produkte nebūtų sintetinių pigmentų, dirbtinių kvapiklių ir konservantų, parabenų. Be to, pasistenkite vengti putojančių medžiagų, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) bei SLES (Sodium Laureth Sulfate). Tinkamai parinkta priemonė turėtų nepažeisti pH, drėkinti ir raminti gleivinę, pašalinti kenksmingus mikroorganizmus. Be to, svarbu, kad šios sudėtyje būtų priešuždegiminėmis savybėmis pasižyminčių medžiagų. Taigi kaip galite matyti, tinkamas priemones reikėtų rinktis išties atsakingai.
Kaip pasirūpinti intymių kūno vietų higiena?
Egzistuoja daug skirtingų taisyklių, kurios gali padėti tinkamai pasirūpinti intymių kūno vietų higiena. Pavyzdžiui, nemažai moterų vietoj prausiklių naudoja paprastą muilą ar dušo gelį. Visgi, tokios priemonės intymiai higienai netinka. Kodėl? Įprastai tokie produktai turi šarminį pH, kuris suardo rūgštinę makšties terpę. Tai gali paveikti apsauginį intymių kūno vietų barjerą. Svarbu paminėti, kad nerekomenduojama praustis pernelyg karštu vandeniu. Be to, dušu geriausiai pasimėgauti ne daugiau nei 2 kartus per dieną. Žinoma, išimtimis būtų galima įvardinti itin karštą orą ir mėnesines. Rekomenduojama nenaudoti kempinių, mat jose pasitaiko patogenų. Taigi geriausia praustis rankomis. Po dušo svarbu itin kruopščiai nusišluostyti. Rekomenduojama naudoti medvilninį rankšluostėlį. Žinoma, apatinius drabužius turėtumėte keisti kasdien. Geriausia, kad šie būtų pagaminti iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, anksčiau jau paminėtos medvilnės. Be to, svarbu atsižvelgti į savo mitybą. Jeigu susiduriate su dažnomis infekcijomis, rekomenduojama vengti baseinų, saunų ir soliariumų. Žinoma, pravartu nusiprausti tiek prieš lytinius santykius, tiek po jų. Jeigu šalia savęs neturite specialaus prausiklio, jokiu būdu nenaudokite muilo ar dušo gelio. Tuomet geriausia apsiprausti paprastu vandeniu.
Higieniniai paketai
Higieniniai paketai mėnesinių metu yra pasirenkami bene dažniausiai. Svarbu, kad juos keistumėte ne rečiau nei kas 4–6 valandas, atsižvelgiant į sugeriamumą ir kraujavimo gausumą. Higieniniai paketai yra patogūs tuo, jog tai vienkartinė priemonė. Taigi vieną iš jų panaudoję, galite paprasčiausiai išmesti bei pasiimti kitą. Paketai yra ganėtinai panašūs į įklotus, tačiau geba sugerti didesnį kraujo kiekį. Be to, jie geriau apsaugo nuo pratekėjimo, mat įprastai turi kelnaites apgaubiančius sparnelius. Higieniniai paketai gali būti naudojami tiek mėnesinių metu, tiek susidūrus su kraujavimu po gimdymo.
Higieniniai įklotai
Higieniniai įklotai yra ganėtinai panašūs į paketus, tačiau gerokai plonesni. Tai – pailgos, prie kelnaičių priklijuojamos juostos. Dažniausiai įklotai naudojami paskutinėmis mėnesinių dienomis, kuomet kraujavimas yra mažiau gausus. Kita vertus, kai kurioms moterims jų prireikia kasdien, pavyzdžiui, jeigu susiduriama su dideliu išskyrų kiekiu. Įklotai gali būti klasikiniai arba skirti kelnaitėms su juostele. Specialistai rekomenduoja pasirinkti tokias priemones, kurių sudėtyje nebūtų kvapiklių ir dažiklių. Taigi pravartu į tai atsižvelgti.
Higieniniai tamponai
Higieniniai tamponai yra naudojami ne išorėje, priešingai nei paketai arba įklotai. Juos reikia įstumti į makštį. Tamponai išlieka ganėtinai dažnai pasirenkama priemone, kuomet susiduriama su mėnesinėmis. Visgi, neretai juos įsigyja jau suaugusios bei lytinių santykių turėjusios moterys, kadangi kartais šiuos įsidėti yra sudėtinga. Kita vertus, jeigu tamponus nori išbandyti jaunesnės merginos, vertėtų pradėti nuo mažiausio dydžio. Svarbu paminėti, kad šių nerekomenduojama naudoti iškart po gimdymo arba turint makšties infekcijų. Be to, vertėtų prisiminti dar vieną terminą – toksinio šoko sindromą. Tai stafilokokų ir streptokokų išskiriamų toksinų sukelta būklė. Patekę į kraują toksinai gali paskatinti stiprų imuninį atsaką. Dažniausiai tai sąlygoja kraujotakos nepakankamumą ir šoką. Nors tokie atvejai pasitaiko retai, svarbu į juos atsižvelgti ir laikytis elementarių higienos taisyklių. Su toksinio šoko sindromu dažniausiai susiduriama tuomet, jeigu paketas makštyje išbūna ilgiau nei 12 valandų. Taigi nepamirškite, kad juos keisti rekomenduojama maždaug kas 4–8 valandas, atsižvelgiant į mėnesinių gausumą.
Menstruacinės taurelės
Menstruacinė taurelė yra daugkartinė moterų higienos priemonė. Tai – ekologiškas pasirinkimas, šių dienų pasaulyje pasirenkamas vis dažniau. Menstruacinė taurelė kraujo nesugeria, tačiau sugeba jį “surinkti”. Dėl šios priežasties, tokia priemonė yra naudojama mėnesinių metu. Visgi, surinktą kraują vėliau reikia išpilti, o taurelę tinkamai išplauti. Tik tuomet ją galėsite vėl panaudoti. Kaip vyksta pačios taurelės įdėjimas? Iš esmės, ją reikia sulenkti ir įstumti į makštį. Ten taurelė pati atsivers bei ims surinkinėti kraują. Dažniausiai šią priemonę renkasi vyresnės, lytinių santykių jau turėjusios moterys. Be abejo, ją leidžiama naudoti ir jaunesnėms, tačiau dažnai tai yra kiek sudėtingiau.
Menstruacinės kelnaitės
Jeigu ieškote patogios, gerai kraują sugeriančios ir daugkartinės priemonės, tikriausiai Jums reikalingos menstruacinės kelnaitės. Kaina kartais išgąsdina dalį asmenų, tačiau reikėtų prisiminti, jog tai ilgalaikė “investicija”. Panaudotas menstruacines kelnaites būtina išskalbti, o tuomet jas galima ir vėl užsidėti. Priklausomai nuo gamintojo ir kraujavimo intensyvumo, šias leidžiama vilkėti iki 12 valandų. Iš pirmo žvilgsnio, menstruacinės kelnaitės niekuo nesiskiria nuo paprastų apatinių. Kita vertus, svarbu paminėti, kad jose yra įsiūtas specialus kraują sugeriantis sluoksnis. Taigi tai gali būti išties patogus daugkartinis pasirinkimas.
Ką dar reikėtų žinoti?
Renkantis tinkamas intymios higienos priemones, taip pat svarbu atsižvelgti į moters amžių, organizmo jautrumą bei kitus individualius aspektus. Visų pirma, vertėtų susikoncentruoti į pH palaikymą. Nesubrendusių mergaičių, paauglių ir suaugusių moterų atveju šis rodiklis gali būti skirtingas. Be to, pH taip pat priklauso nuo streso, gyvenimo būdo, maisto, lytinio aktyvumo, vilkimų drabužių, hormoninių ypatumų. Šiam rodikliui sutrikus, padidėja rizika užsikrėsti įvairiomis infekcijomis. Normalus makšties pH įprastai yra nuo 3,6 iki 4,5. Visgi, šis gali nukrypti mėnesinių arba nėštumo metu. Vyresnėms moterims dažniausiai reikalingas papildomas drėkinimas, todėl vertėtų pasirinkti priemones su pantenoliu ir hialurono rūgštimi. Tuo tarpu, nėščiosioms praverčia papildoma apsauga nuo kenksmingų mikroorganizmų. Tokiu atveju, vertėtų ieškoti priemonių, kurių sudėtyje būtų pieno rūgšties. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, jeigu kartu su savimi neturite specialaus prausiklio, verčiau apsiprauskite tik vandeniu. Dar viena nebloga alternatyva būtų galima įvardinti ūkišką muilą. Šis geba naikinti bakterijas, be to, nesukelia alergijos. Visgi, privenkite įvairių dušo želių.