Nuo vidurių spazmo
Vidurių spazmai yra nemaloni būklė, kuri gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir būti lydima įvairių simptomų. Vidurių spazmai – tai skrandžio ar žarnyno raumenų susitraukimai, kurie gali sukelti skausmą, diskomfortą, pykinimą, vėmimą, viduriavimą ir kitus nemalonius pojūčius. Tokie spazmai gali būti ūminiai arba lėtiniai, susiję su mityba, stresu, infekcija ar virškinimo sistemos ligomis. Raumenų spazmai gali atsirasti bet kurioje pilvo ertmės dalyje ir kartais gali būti labai stiprūs.
Vidurių spazmų priežastys
Vidurių spazmų priežastys gali būti įvairios. Virškinimo sutrikimai, vidurių užkietėjimas, cistitas ar viduriavimas, gastroezofaginis refliuksas, dirgliosios žarnos sindromas, tam tikrų maisto produktų netoleravimas, menstruacijos, persivalgymas, taip pat stresas, nerimas bei įtampa.
Spazmai gali būti lokalizuoti skirtingose pilvo ertmės vietose. Spazmai viršutinėje pilvo dalyje gali reikšti skrandžio uždegimą, skrandžio gripą, padidėjusį skrandžio rūgštingumą ar dujų sankaupas skrandyje. Maistas ar gėrimai, kurie yra blogai toleruojami, taip pat gali sukelti pilvo spazmus bei pilvo pūtimą. O spazmai apatinėje pilvo dalyje gali atsirasti dėl šlapimo pūslės infekcijos, menstruacijų ar tam tikrų žarnyno problemų. Tuo tarpu skausmas pilvo viduryje gali atsirasti dėl vidurių užkietėjimo ar viduriavimo.
Kaip palengvinti spazmus?
Vidurių spazmų gydymas priklauso nuo priežasties bei simptomų sunkumo. Kai kuriais atvejais pakanka pakeisti mitybą, vengti streso ir atsisakyti žalingų įpročių. Numalšinti spazmų sukeliamus skausmus taip pat gali padėti nereceptiniai vaistai nuo vidurių spazmo. Tačiau jei spazmai pasireiškia dažnai, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti tyrimus, kad būtų išvengta sunkių skrandžio ir žarnyno ligų, tokių kaip opos, gastritas, gastroezofaginio refliukso liga, uždegiminės žarnyno ligos ir kt. Tam tikrais atvejais gali būti skiriami specialūs vaistai patologijų gydymui.
Nereceptiniai vaistai nuo vidurių spazmų
Yra įvairių nereceptinių vaistų vidurių spazmams gydyti, tačiau geriausia, jei tinkamus vaistus parenka gydytojas, atsižvelgdamas į diagnozę ir individualias paciento savybes. Nuo pilvo skausmo ir spazmų gali būti vartojami preparatai su veikliąja medžiaga drotaverinu. Ši veiklioji medžiaga padeda sumažinti lygiųjų raumenų tonusą, išplečia kraujagysles bei normalizuoja žarnyno motoriką. Nereceptiniai vaistai su drotaverinu skiriami dėl skausmo sindromo, kurį sukelia lygiųjų raumenų, esančių vidaus organuose, spazmai. Vaistas aktyviai naudojamas inkstų, žarnyno ir kepenų diegliams, taip pat spazminiam vidurių užkietėjimui malšinti.
Nuo vidurių spazmų taip pat gali būti vartojami nereceptiniai vaistai, kurių sudėtyje yra alverino citrato, mažinančio skausmingus žarnų spazmus, ir simetikono, kuris mažina pilvo pūtimą bei dujų kaupimąsi žarnyne. Simetikonas sudaro apsauginę plėvelę ant žarnų gleivinės, o alverinas sumažina žarnų sienelių įsitempimą. Vienas iš tokių nereceptinių vaistų yra Meteospasmyl. Jis gali būti vartojamas žarnyno funkcijos sutrikimų, tokių kaip meteorizmas ir dujų kaupimasis žarnyne (esant dirgliosios žarnos sindromui) simptominiam gydymui. Dirgliosios žarnos sindromas pasireiškia pilvo skausmais arba skausmingais žarnų spazmais, pilvo pūtimu bei dujų kaupimusi žarnyne. Taip pat gali pasireikšti ir viduriavimas, besikaitaliojantis su vidurių užkietėjimu.
NO-SPA nuo spazminių pilvo skausmų
NO-SPA yra antispazminis, atpalaiduojantis nereceptinis vaistas, kurio veiklioji medžiaga yra drotaverinas. Šis nereceptinis vaistas gali būti vartojamas lygiųjų raumenų spazmų, susijusių su tulžies takų ligomis, šalinimui, taip pat inkstų ir šlapimtakių akmenligės, inkstų geldelių ar šlapimo pūslės uždegimo sukelto šlapimo takų lygiųjų raumenų spazmo šalinimui bei mėšlungiško noro šlapintis slopinimui. NO-SPA taip pat gali būti vartojamas kaip pagalbinis gydymas šalinant skrandžio ir žarnyno lygiųjų raumenų spazmus, jei yra skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, skrandžio, plonosios ar storosios žarnos uždegimas, įskrandžio ir prievarčio spazmas bei esant skausmingoms mėnesinėms.
Kaip išvengti vidurių spazmų?
Viena iš priežasčių, kodėl atsiranda įvairūs žarnyno negalavimai - pažeista žarnyno mikroflora. Tad kaip prevencinę priemonę, žarnyno mikrofloros palaikymui, naudinga vartoti probiotikus ir prebiotikus. Jie atkuria žarnyno mikrobiotą, saugo nuo patogeninių bakterijų, dalyvauja vitaminų sintezėje, pagreitina kalcio, magnio ir geležies pasisavinimą, teigiamai veikia imuninę sistemą bei normalizuoja virškinamojo trakto veiklą.
Mūsų mityba ne visada subalansuota. Pavyzdžiui, jei per daug vartojate riebalų ir cukraus, patogeninės bakterijos pradeda augti dideliu greičiu, išstumdamos naudingas. Taip pat mikrofloros pusiausvyra gali sutrikti dėl žarnyno infekcijų ar pasikeitus mitybai. Kenksmingų bakterijų dauginimasis sumažina apsaugines organizmo funkcijas ir prisideda prie daugelio ligų išsivystymo. Norint to išvengti, būtina pasirūpinti žarnyno mikrofloros būkle ir palaikyti ją probiotikų bei prebiotikų pagalba.