Dezinfekcinės priemonės
Kam skirtos dezinfekcinės priemonės ir kaip jos veikia?
Dezinfekcija, kuri gali būti užtikrinama pasitelkiant įvairias priemones, suteikia mums apsaugą ir atsparumą. Ji mums padeda veiksmingai kovoti su bakterijomis, virusais ir grybeliu. Na, o apsauga nuo svetimkūnių reiškia, kad užkertamas kelias ir jų sukeliamiems susirgimams. Būtent dezinfekcinės priemonės naikina minėtuosius mikroorganizmus, neleisdamos jiems sukelti pavojingų ligų ir kitų bėdų mūsų organizmui.
Itin daug pavojingų mikroorganizmų gyvena ant įvairių paviršių, kuriuos rankomis liečiame kasdien. Jei rankos nėra kruopščiai nuplaunamos muilu, kyla pavojus, kad šie mikroorganizmai keliaus toliau – paklius ant gleivinių, žaizdelių, nukeliaus į kvėpavimo takus. Minėtaisiais atvejais svarbu naudoti specialias dezinfekcines priemones: skysčius, gelius, servetėles bei paviršių dezinfekavimo priemones. Taip pat labai svarbu susižeidimo atveju nuolatos dezinfekuoti atsiradusias žaizdas specialiai tam skirtomis priemonėmis.
Dezinfekavimo priemonės paviršiams ir įrankiams
Norint užtikrinti apsaugą nuo mikroorganizmų, dažnu atveju reikia atkreipti dėmesį ne tik į mūsų pačių rankas bei odą, bet ir į paviršius bei įrankius, su kuriais kontaktuojame. Reguliari paviršių dezinfekcija tinkamomis priemonėmis padeda užtikrinti saugią aplinka tiek mums, tiek aplinkiniams. Dezinfekcinis skystis paviršiams, mažo ploto paviršiams tinkamos dezinfekcinės servetėlės, putos ir kitos tokio tipo priemonės naikina nepageidaujamus mikroorganizmus ir neleidžia jiems plisti bei pridaryti bėdų.
Taip pat svarbu neužmiršti ir labai svarbios priemonės kai kuriose darbinėse aplinkose – įrankių dezinfekavimo skysčio, naudojamo odontologijos ir kituose medikų kabinetuose, grožio salonuose, maisto pramonėje, o kartais net ir biuruose. Tiesa, norime atkreipti dėmesį, kad kai kuriais atvejais ta pati priemonė būna tinkama ir paviršiams, ir įrankiams dezinfekuoti.
Dezinfekavimo priemonės rankoms
Rankų dezinfekcija – esminis žingsnis, siekiant sunaikinti pavojų keliančius mikroorganizmus ir užkirsti kelią susirgimo tikimybei. Žinoma, idealus variantas – itin kruopšti rankų higiena. Tačiau puikiai žinome, kad tam ne visada turime galimybę. Būtent tokiais atvejais į pagalbą atskuba dezinfekcinės priemonės rankoms.
Dezinfekavimo priemonių rankoms privalumas yra tas, kad šios priemonės yra patogiose pakuotėse, todėl jas visada galima turėti su savimi – nesvarbu, ar tai gelis, purškalas, ar servetėlės. Svarbu neužmiršti, kad priemonės reikia netaupyti ir ją kruopščiai įtrinti į rankas, kol ji visiškai įsigers ir nebebus juntama ant odos. Tinkamai naudodami dezinfekavimo priemonę rankoms galėsite nebesijaudinti dėl galimų bakterijų ir kitų pavojų. Tiesa, prieš valgant ar liečiant veidą rankomis, kurias dezinfekavote tam skirtomis priemonėmis, reikėtų įsitikinti, kad priemonė visiškai susigėrė ir nudžiuvo.
Siekiant apsisaugoti ir apsaugoti kitus, taip pat naudojamos ir kitokios apsauginės asmens higienos priemonės. Tai dažniausiais atvejais būna pirštinės ar respiratoriai ir kaukės.
Priemonės žaizdoms dezinfekuoti
Net ir paprasčiausias nubrozdinimas ar mažytė žaizdelė gali pridaryti didžiulių bėdų. Susižeidus labai svarbu tinkamai pasirūpinti sužalota vieta ir žaizdą kruopščiai dezinfekuoti. Šiam tikslui anksčiau aptartos rankų dezinfekavimo priemonės tikrai netiks – žaizdoms dezinfekuoti naudojama speciali priemonė.
Tai specialiai šiam tikslui skirtas purškalas ar dezinfekcinis skystis žaizdoms. Tokia priemonė nedirgina pažeistos odos ir jos negraužia, nesukelia skausmo, atvirkščiai – netgi pagreitina žaizdų gijimą. Todėl šią priemonę galite naudoti tiesiai ant pažeistos vietos. Dezinfekcinis skystis žaizdoms turi antiseptinių savybių, o taip pat stabdo bakterijų dauginimąsi aplink žaizdos vietą.
Dezinfekavimo priemonių tipai
Pagal naudojimo paskirtį galima išskirti tam tikrus dezinfekavimo priemonių tipus – paviršių ir įrankių dezinfekciją užtikrinančios priemonės ir dezinfekavimo priemonės odai. Priemonės, skirtos odai, skirstomos į rankų dezinfekcijai skirtas priemones, kurios gali būti stacionarios arba nešiojamos su savimi, ir žaizdų dezinfekavimu besirūpinančius preparatus.
Be to, dezinfekavimo priemones galima naudoti ir įvairiais pavidalais. Tai gali būti paprastas dezinfekcinis skystis, dezinfekcinis purškalas, dezinfekcinis gelis ar dezinfekcinės servetėlės. Priemonės gali skirtis savo dydžiu bei tūriu, pavyzdžiui, kelioninės dezinfekcinės priemonės bus mažesnėse, kompaktiškesnėse pakuotėse.
Prieš įsigyjant svarbu atsižvelgti į konkrečius poreikius ir galimus scenarijus, o jau tada pagal tai pasirinkti tinkamą priemonės tipą.
Ar gali būti naudojamas tas pats dezinfekcinis skystis paviršiams ir odai?
Labai svarbu, kad dezinfekcinės priemonės būtų naudojamos pagal paskirtį – taip, kaip nurodyta jų etiketėje ar informaciniame lapelyje. Kitu atveju rizikuojate sau pakenkti.
Rankų dezinfekcijai skirtose priemonėse yra specialių medžiagų, apsaugančių nuo sausėjimo ir kitokių nepageidaujamų reakcijų, o paviršiams skirtose priemonėse tokių sudėtinių dalių nėra. Todėl paviršiams skirtą priemonę panaudojus rankų dezinfekcijai viskas gali baigtis rimtu sudirgimu ar netgi nudeginimu.
Lygiai taip pat dezinfekcinis skystis rankoms nėra tinkamas žaizdoms dezinfekuoti, mat jis dėl savo sudėtinių dalių gali dirginti pažeistą odą ir apsunkinti žaizdos gijimą. Todėl tam naudojamas specialus dezinfekcinis skystis žaizdoms.
Kaip dažnai turi būti naudojamos dezinfekcinės priemonės?
Dezinfekuojančios priemonės rankoms naudojamos pagal poreikį tais atvejais, kai nėra galimybės nusiplauti rankų.
Paviršių dezinfekavimo dažnumas labai priklauso nuo konkrečios vietos: tarkime, medicinos įstaigose ar grožio salonuose paviršius ir įrankius dezinfekuoti reikės dažniau nei biure ar namuose.
Siekiant veiksmingai apsisaugoti nuo mikroorganizmų, rankų ir paviršių dezinfekcija turi būti reguliari, bet persistengti irgi nereikėtų – priešingu atveju jums gali grėsti odos sudirgimas ir išsausėjimas. Na, o žaizdų dezinfekavimo dažnumas priklauso nuo žaizdos būklės.