Tarpdančių priežiūra
Tinkama tarpdančių priežiūra yra itin svarbi kiekvienam žmogui. Visgi, pastaroji vis dar pamirštama pernelyg dažnai. Laimei, egzistuoja tikrai nemažai priemonių, kurios gali pagelbėti palengvinti priežiūros procesą. Tad, belieka išsirinkti tai, kas geriausiai atspindi Jūsų norus bei lūkesčius.
Kodėl reikia valyti tarpdančius?
Tarpdančių valymas yra užmirštamas pernelyg dažnai. Tačiau, pastarasis stipriai prisideda prie tinkamo burnos higienos palaikymo. Įprastas dantų šepetėlis nesugeba pasiekti ir pilnai išvalyti visų maisto likučių. Tokiu atveju, pastarieji lieka tarpdančiuose bei ima gesti. Galiausiai tai gali paskatinti prasto burnos kvapo ir ėduonies atsiradimą. Tad, kaip matote, naudoti tarpdančių siūlą yra be galo svarbu. Geriausia, jei burnos higiena pasirūpintumėte du kartus per dieną. Kita vertus, tarpdančius ypatingai svarbu išvalyti vakare, prieš einant miegoti.
Tarpdančių šepetėliai
Tarpdančių šepetėliai yra pasirenkami vis dažniau. Visgi, prieš įsigyjant tinkamą variantą, svarbu apsvarstyti kelis aspektus. Pirmiausiai, šepetėlis turėtų būti ganėtinai minkštas, jog nepažeistumėte dantenų. Be to, svarbu pasirinkti tinkamo dydžio variantą - nei per mažą, nei per didelį. Žinoma, tai labai priklauso nuo konkretaus žmogaus dantų ypatumų. Be to, neretai net ir to paties asmens tarpdančiai gali būti skirtingo dydžio. Tokiu atveju, tikriausiai prireiks įvairių šepetėlių. Pastarųjų naudojimas yra ganėtinai paprastas. Tereikia švelniai įkišti šepetėlį tarp dantų ir ištraukti. Visgi, dalis asmenų išsigąsta susidūrę su kraujavimu. Kita vertus, vos tik pradėjus naudoti šepetėlį taip išties gali nutikti. Dažniausiai kraujavimas būna susijęs su tarpdančių uždegimu. Tačiau, jeigu reguliariai šiuos prižiūrėsite, bėgant laikui tai liausis.
Tarpdančių siūlas
Tarpdančių priežiūra daugeliui asmenų asocijuojasi būtent su siūlu. Be jokios abejonės, tai bene populiariausias pasirinkimas. Tarpdančių siūlas puikiai išvalo siauras bei sunkiau prieinamas vietas. Be to, tinkamai naudojamas, šis apgaubia ir danties šoninį paviršių, pašalindamas susidariusias apnašas. Tačiau, vertėtų paminėti, jog tarpdančių siūlas nėra tobulas. Kartais pastarasis būna tiesiog per plonas, kad tinkamai užpildytų tarpelį bei efektyviai jį išvalytų. Tokiu atveju, tarpdančiuose vis tiek gali likti maisto likučių. Tad, idealiausia, jei kartu naudotumėte kelias skirtingas priemones.
Tarpdančių siūlo nerekomenduojama pirkti tiems, kurie turi implantus. Žinoma, visuomet geriausia pasitarti su savo odontologu. Visgi, pasitaiko tokių atvejų, kai siūlo atplaišos įstringa dantenų vagelėje ir pasiekia implanto audinius. Tai yra ganėtinai rizikinga, mat galite susidurti su rimtu uždegimu.
Paties siūlo naudojimas nėra itin sudėtingas. Tereikia atsargiai jį įvesti į tarpdantį bei apgaubti pastarojo šoninį paviršių C raidės forma bei švelniai vesti aukštyn. Visgi, nespauskite šio pernelyg stipriai - kitu atveju, galite pažeisti dantenas. Be to, įsitikinkite, kad tikrai išvalėte kiekvieną tarpdantį. Svarbu, jog pasirūpintumėte ir dantenos vagele, mat ten apnašos kaupiasi gausiausiai.
Tarpdančių siūlų rūšys
Tarpdančių siūlai gali būti ganėtinai skirtingų rūšių. Mūsų šalyje nesunku įsigyti maždaug 5 skirtingus variantus. Tai - tape, floss, expanding floss, floss pick ir superfloss produktai. Ką reiškia kiekvienas iš jų? Pirmasis variantas verčiasi kaip siūlas-juostelė. Pastarasis yra ypatingai plonas, todėl labiausiai tinka tampriems tarpdančiams. Antrasis variantas dažniausiai gaminamas iš sintetinio pluošto. Jis gali būti tiek plonesnis, tiek storesnis, būti vaškuotas arba ne. Be to, dažniausiai įmanoma pasirinkti iš skirtingų pastarojo skonių. Taipogi, toks siūlas gali būti netgi su fluoru. Trečiasis variantas yra skirtas platesniems tarpdančiams. Teigiama, kad pastarasis sumažina riziką įsipjauti į dantenas. Ketvirtasis variantas - tai siūlai, įtaisyti laikikliuose. Paskutinysis labiausiai tinka dėvintiems breketus.
Kaip pasirinkti tinkamą dantų siūlą?
Renkantis tinkamą siūlą, vertėtų atsižvelgti į tarpų tarp dantų dydį. Jeigu pastarąjį naudosite pirmą kartą, patariama rinktis ploniausią variantą. Tape arba floss siūlai tinka ir tiems, kurie mano, jog maistas jų tarpdančiuose beveik neužstringa. Kita vertus, jeigu pastebite, kad apnašos kaupiasi ganėtinai gausiai, apsvarstykite expanding floss siūlus. Be jokios abejonės, labai dažnai tarpdančius sudėtingiau sekasi valyti vaikams. Tokiu atveju, vertėtų įsigyti siūlus su laikikliais. Tuo tarpu, kaip jau minėjome kiek anksčiau, dėvintiems breketus geriausia pirkti superfloss gaminius. Laimei, pasirinkimo išties gausu, tad, atsižvelkite į savo poreikius.
Burnos irigatorius
Tarpdančių irigatorius - tai priemonė, kurios pagalba iš burnos yra išplaunami maisto likučiai bei apnašos. Pastarasis veikia naudodamas nedidelę vandens srovę. Irigatorius idealiai tinka tiems, kurie dėvi breketus, turi implantus ar vainikėlius, serga dantenų ligomis. Kai kurie tyrimai rodo, jog tai yra bene efektyviausia priemonė, siekiant pašalinti apnašas. Dėl šios priežasties, irigatorių pravartu įsigyti ir tiems, kurie nori patogaus būdo išvalyti tarpdančius bei užtikrinti puikią burnos higieną. Dažniausiai rekomenduojama valymą pradėti nuo žemiausio galingumo ir, esant poreikiui, jį padidinti. Be to, dėvintiems breketus pravartu įsigyti specialius antgalius, kurie palengvintų visą procesą. Žinoma, svarbu paminėti, jog irigatoriai dažnai kainuoja gerokai brangiau, nei tarpdančių siūlas ar šepetėlis. Kita vertus, jie pasižymi ganėtinai didele privalumų gausa, kuri ir paskatina žmones šiuos įsigyti. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, irigatoriai turi skirtingus vandens srovės stiprumus. Be to, pastarieji padeda išskalauti periodontinėse kišenėse esančias bakterijas, sukeliančias įvairias ligas. Pats irigatorius dažniausiai veikia be laido. Tuo tarpu, jo įkrovimas gali užtrukti maždaug iki valandos.
Tarpdančių krapštukai
Nemažai asmenų tarpdančius vis dar yra įpratę valyti krapštukais. Kita vertus, kai kurie į tai žvelgia ganėtinai skeptiškai. Visgi, tinkami krapštukai išties egzistuoja, tačiau pravartu pasidomėti jų gaminimo ypatumais. Pirmiausiai, svarbu, kad pasirinktas produktas būtų sukurtas iš kokybiškos medienos. Be to, geriausia, jei įsigysite krapštukus, kurie yra impregnuoti fluoru. Tokiu atveju, tikriausiai pavyks išvalyti susikaupusius maisto likučius ir apnašas. Visgi, svarbu, kad pasirinktas krapštukas būtų lankstus bei minkštas. Kitu atveju, galite susižeisti dantenas. Be to, nelankstus krapštukas tikrai neužtikrins efektyvaus sunkiau pasiekiamų vietų išvalymo.
Kita vertus, šiais laikais egzistuoja ne tik mediniai variantai. Kai kurie krapštukai yra padengti silikonine danga. Pastarieji ypač praverčia tuomet, jeigu nesugebate efektyviai išvalyti tarpdančių su siūlu. Be to, dalis asmenų turi įprotį naudoti paprastus krapštukus po kiekvieno valgio. Tokiu atveju, verčiau pasirinkite silikoninį gaminį. Šie krapštukai taip pat tinka dėvintiems breketus bei implantus. Be to, juos patogu kartu su savimi pasiimti į įvairias keliones.
Tabletės apnašų indikacijai
Tabletės apnašų indikacijai yra puiki priemonė, padedanti nustatyti silpnąsias vietas. Pastarosios akivaizdžiai parodo visas dantų valymo problemas. Viskas, ką turite padaryti - tik sukramtyti vieną tabletę. Tuomet reikėtų liežuviu atsargiai perbraukti per dantis, išspjauti ir išskalauti. Viskas! Senos dantų apnašos nusidažys melsvai, o naujos - rausvai. Tai puikus būdas užbėgti įvykiams už akių ir kuo greičiau pagerinti savo burnos higieną. Ilgainiui, besikaupiančios apnašos gali pridaryti išties nemažai bėdų. Tačiau, kartais pastarąsias pastebėti yra ganėtinai sudėtinga. Dėl šios priežasties, tai gali tapti puikiu sprendimo būdu. Kita vertus, vis tiek nepamirškite reguliariai pasitikrinti pas odontologą.