Selenas
Selenas yra mineralas, kuris pasižymi itin didele privalumų gausa. Nors žmonėms pakanka nedidelio jo kiekio, šis labai svarbus skirtingiems organizmo procesams užtikrinti. Žinoma, geriausia, jeigu seleno gausite kartu su maistu. Kita vertus, tai padaryti pavyksta ne visuomet. Tokiu atveju patariama įsigyti kokybiškus papildus. Šių gausu tikrai įvairių. Visgi, rekomenduojama atsižvelgti į pasirinkto produkto sudėtį ir Jums priimtiną pavidalą. Pats selenas yra svarbus vaisingumui, skydliaukės veiklai, imuninei sistemai, plaukams, odai bei nagams. Taigi, pakankamai jo vartoti būtina kiekvienam žmogui.
Seleno nauda
Selenas pasižymi išties didele privalumų gausa. Visų pirma, jis itin svarbus imuninei sistemai. Selenas prisideda prie baltųjų kraujo kūnelių veikimo ir padeda organizmui atsispirti infekcijoms. Kita vertus, šis mikroelementas taip pat svarbus normaliai skydliaukės veiklai. Dar vienu dideliu jo privalumu reikėtų įvardinti antioksidacinę apsaugą. Be to, selenas ir cinkas yra itin svarbūs mikroelementai, kurie padeda palaikyti sveikus plaukus, odą bei nagus. Kita vertus, kartu su vitaminu E šis taip pat stabilizuoja ląstelės membranas, apsaugo nuo kepenų suriebėjimo. Pakankamas seleno kiekis itin svarbus tiek moterų, tiek vyrų vaisingumui. Be to, šis mikroelementas padeda kovoti su uždegimais, skystina kraują, pagelbėja išvengti riebalų kaupimosi ant arterijų sienelių. Svarbu paminėti, kad jo vartojimas taip pat apsaugo nuo pleiskanų susidarymo. Daugiau seleno vartoti patariama ir tiems žmonėms, kurie susiduria su nusilpusiais ir lūžinėjančiais nagais. Be to, manoma, kad antioksidacinis šio mikroelemento poveikis padeda mažinti laisvųjų radikalų žalą akims.
Seleno trūkumas
Apie seleno trūkumą dažnai signalizuoja imuninės sistemos susilpnėjimas ir įvairios skydliaukės problemos. Teigiama, kad vyraujant šio deficitui sumažėja audinių elastingumas, atsiranda polinkis į alergiją. Seleno trūkumas taip pat pasireiškia tokiais simptomais, kaip raumenų silpnumas, nuovargis, pleiskanos, plaukų slinkimas. Be to, kai kurie asmenys susiduria su odos spalvos pokyčiais. Į žmonių, kuriems gali trūkti seleno, rizikos grupę patenka rūkantys, sergantys bronchine astma arba skrandžio bei žarnyno ligomis. Kita vertus, šio mikroelemento kiekis taip pat gali sumažėti tuomet, kai vyrauja nevisavertė mityba. Atsižvelgti į pakankamą seleno vartojimą ypatingai reikėtų vegetarams bei veganams. Be to, tai aktualu ir tiems žmonėms, kurie palaiko sėslų gyvenimo būdą.
Seleno šaltiniai
Jei susiduriate su nusilpusia imunine sistema, skydliaukės problemomis arba prasta plaukų, odos bei nagų būkle, greičiausiai Jūsų organizmui reikalingas selenas. Nauda kurią gaunate yra išties didelė, todėl įsitikinkite, kad vartojamas maistas turi reikalingų mikroelementų. Seleno galima rasti žuvyje, vištienoje, kiaulienoje, jautienoje. Jo taip pat gausu virtuose kiaušiniuose, varškėje, viso grūdo duonoje, moliūgų sėklose. Seleno galima rasti krapuose, konservuotose pupelėse, bananuose, avokaduose, grybuose, brokoliuose, kopūstuose, alaus mielėse. Visgi, didžiausias jo kiekis vyrauja braziliniuose riešutuose.
Seleno vartojimas
Rekomenduojama seleno paros norma vyrams yra 75 mcg, o moterims – 60 mcg. Visgi, priklausantiems rizikos grupei gali prireikti didesnės dozės. Žinoma, tokiu atveju reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Teigiama, kad saugi paros dozė yra iki 200 mcg. Kita vertus, viskas priklauso nuo konkretaus asmens amžiaus. Kūdikiams pakanka vos 15 mcg. O štai paaugliams gali prireikti ir 50 mcg per parą. Krūtimi maitinančioms moterims patariama vartoti net 70 mcg. Visgi, kaip jau minėjome kiek anksčiau, tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Nesilaikantys nurodytų rekomendacijų gali susidurti su šalutiniu poveikiu. Šis pasireiškia žarnyno sutrikimais, plaukų slinkimu, dantų spalvos pokyčiais, dirglumu, metalo skoniu burnoje, nagų trapumu. Taigi, verčiau nepiktnaudžiaukite ir laikykitės rekomenduojamų normų. Svarbu paminėti, kad seleno papildus patariama vartoti kartu su vitaminu E. Šis padės juos geriau įsisavinti. Kita vertus, reikia paminėti, kad selenas šiek tiek skystina kraują. Taigi, prieš vartojant jo papildus, pravartu į tai atsižvelgti.
Seleno papildai
Renkantis tinkamus papildus rekomenduojama atsižvelgti į jų sudėtį. Puiku, jeigu tarp ingredientų galima rasti ir daugiau naudingų medžiagų, pavyzdžiui, cinko, chromo, vitaminų. Be to, nepamirškite atsižvelgti į Jums labiausiai tinkantį produkto pavidalą. Tai gali būti tabletės, kapsulės, milteliai ir panašiai. Nors praturtinta sudėtis geriausiai atspindi, kuris variantas yra išties kokybiškas selenas, kaina išlieka vienu iš svarbiausių aspektų daugeliui žmonių. Visgi, pirmiausiai rekomenduojama atsižvelgti į produkto ingredientus bei Jums priimtiną pavidalą. Tuomet galima apsvarstyti ir labiausiai tinkamą kainą.
Selenas ir COVID-19
Kaip jau minėjome kiek anksčiau, selenas yra itin svarbus tinkamam imuninės sistemos veikimui. Šis aspektas susijęs ir su COVID-19 virusu. Remdamiesi epidemiologiniais tyrimais, mokslininkai nustatė, jog seleno trūkumas yra vienas iš kelių rizikos veiksnių, kurie turi įtakos užsikrėtimui šia infekcija. Tai aktualu ir Lietuvoje gyvenantiems asmenims. Kita vertus, šis mikroelementas taip pat svarbus jau susirgusiems žmonėms. Teigiama, kad seleno vartojimas gali sumažinti COVID-19 simptomus. Taigi, rekomenduojama į tai atsižvelgti.