Respiratoriai ir Kaukės
Pandemijos metu itin išpopuliarėjusios veido kaukės ir respiratoriai yra barjeras, galintis apsaugoti mūsų kvėpavimo takus nuo kenksmingų oro lašelių, dulkių, sunkiųjų dalelių ir neleidžiantis į aplinką pasklisti mūsų mikrobams ar sekretui. Kaukes rekomenduojama dėvėti ne tik pandemijos metu, o prireikus visada turėti po ranka!
Kam reikalingos apsauginės kaukės?
Esminė kaukių funkcija yra apsauginė: jos skirtos apsaugoti tą, kuris dėvi kaukę nuo aplinkos veiksnių ir apsaugoti aplinką nuo dėvinčiojo. Dažniausiai kaukės naudojamos tuomet, kai yra didelė rizika užsikrėsti oro lašeliniu būdu plintančiais virusais, kvėpavimo takų ligomis, išvengti kietųjų dalelių ar kitų kenksmingų medžiagų bei mikrobų patekimo į kvėpavimo takus; taip pat, kai itin svarbu aplinką palaikyti sterilią.
Apsaugines kaukes patariama dėvėti sergantiems virusinėmis infekcijomis ar kvėpavimo takų ligomis – kai dažnai čiaudima, kosima ir yra didelė tikimybė užkrėsti aplinkinius, jei sergantysis apsauginės kaukės dėvėti negali dėl savo būklės ar gydytojų skirtų rekomendacijų, saugotis kaukėmis rekomenduojama aplinkiniams.
Kokias medicinines kaukes pirkti?
Apsauginės veido kaukės gali būti kelių rūšių: medicininės, medžiaginės ir itin aukšto filtravimo, vadinamos respiratoriais. Populiariausios ir plačiausiai naudojamos yra medicininės veido kaukės, pagamintos pramoniniu būdu.
Medicininė veido kaukė
Medicinine kauke yra laikoma ta, kuri yra pagaminta naudojant specialias technologijas:
- turi 3 sintetinės medžiagos sluoksnius;
- tarp tų sluoksnių turi įsiūtus filtrus;
- gali būti skirtingų storių;
- turėtų atsparumą skysčiams.
Plačiausiai žinomos mėlynos spalvos medicininės kaukės, kurias dažniausiai dėvi medicinos darbuotojai, o pandemijos metu ir kiti gyventojai. Svarbu įsidėmėti, kad medicininės kaukės yra vienkartinės, t. y. negali būti pernaudotos, nešiojamos daugiau nei vieną kartą ar daugiau nei vieno žmogaus (ta pati kaukė), skalbiamos ir pan.
Kaip dėvėti medicininę veido kaukę?
- Kaukė būtinai turi būti nešiojama prigludusi ir dengti nosį bei burną.
- Būtina kuo skubiau pakeisti, jei sudrėko.
- Nešioti ne ilgiau nei 4 valandas (sausoje aplinkoje).
- Panešiojus išmesti ar kitaip sunaikinti, kad niekas kitas negalėtų pernaudoti kaukės.
Aukšto filtravimo kaukės - respiratoriai
Vis populiarėjantis veido dangalas yra ir itin aukšto filtravimo kaukės – vadinamieji respiratoriai. Juos rekomenduojama dėvėti medicinos darbuotojams, kurie dirba aukštos užsikrėtimo rizikos aplinkoje arba aplinkoje, kurioje gausu aerozolių. Dažniausiai tokiu atveju respiratorius dėvimas su specialiu oro vožtuvu.
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad savo apsaugine verte respiratoriai prilygsta medicininėms kaukėms, tačiau jie turi vieną išskirtinumą – galimybę prisitvirtinti prie veido itin tvirtai, kad beveik neliktų nė vieno oro tarpo.
Kaip dėvėti respiratorių?
Medicinos darbuotojams rekomenduojama dėvėti patogaus dydžio, tinkamai prigludusį respiratorių, kitu atveju jis gali spausti, kelti diskomfortą. Jei bus per didelis – prarasti savo pagrindinę vertę ir praleisti orą.
Gyventojams, kurie renkasi dėvėti respiratorius, rekomenduojami paprastesnių komponentų – be oro vožtuvų.
Medžiaginės daugkartinės veido kaukės
Jei patys norite pasisiūti ar kitaip pasigaminti medžiaginę veido kaukę arba renkatės tokią įsigyti, būtina tinkamai pasirinkti medžiagą, iš kurios kaukė gaminama bei įvertinti šios medžiagos pralaidumą orui, filtravimo funkcijas ir tai, kaip pavyks kaukę pagaminti tinkamai prigludusią.
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad medžiaginės kaukės turi būti sudarytos iš ne mažiau nei 3 sluoksnių:
- vidinis sluoksnis – iš sugeriančios medžiagos (pvz. medvilnės);
- vidurinis sluoksnis – iš sintetinės, neaustos medžiagos (pvz. polipropileno);
- išorinis sluoksnis – iš sintetinės, nesugeriančios medžiagos (pvz. poliesterio ar poliesterio pluošto).
Kaip dėvėti medžiaginę daugkartinę kaukę?
- Kaukė turi būti prigludusi prie veido.
- Privalo visiškai dengti nosį ir burną.
- Gali būti pernaudojama tik po skalbimo aukštoje temperatūroje, kartą per dieną.
Kaip taisyklingai užsidėti ir nusiimti bei prižiūrėti apsaugines veido kaukes?
Svarbu žinoti, kad bet kurios rūšies kaukė veiksmingiausia yra tuomet, kai ji dėvima taisyklingai, laikantis specialistų rekomendacijų. Taip pat efektyvumą užtikrina ir dėvėjimo higiena bei daugkartinių kaukių priežiūra.
- Prieš liečiant kaukę, dezinfekuokite rankas. Svarbu, kad valomajame skystyje būtų bent 70 proc. alkoholio. Išsirinkite pagal kvapą ir norimą konsistenciją, jūsų patogumui – dezinfekcinis skystis internetu.
- Įsitikinkite, kad kaukė nebuvo dėvėta, nėra akivaizdaus gamyklinio broko, dėmių, skylių.
- Imkite kaukę tik švariomis rankomis už auselių – virvelių, kuriomis kaukę pritvirtinsite prie ausų, nelieskite nei išorinio, nei vidinio kaukės paviršiaus.
- Įsitikinkite, kad kaukę užsidėjote patogiai ir galėsite ją dėvėti norimą laiką – nereiks papildomai liesti, taisytis ir pan.
- Nusiimdami kaukę stenkitės neliesti veidą dengiančio paviršiaus; medicininę – išmeskite į uždarą šiukšliadėžę, o daugkartinę – iškart padėkite skalbimui, be sąlyčio su kitais rūbais.
- Jei dėvite medicininę kaukę, palenkite jos viduje esančią metalinę vielutę – tik taip kaukė tinkamai priglus, nesmuks kalbant, vaikštant.
- Jei dėvite medžiaginę kaukę, skalbkite ją kartą per dieną ne žemesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje; jei to padaryti nėra galimybės – plaukite drungname vandenyje su muilu ar kitu nuriebintoju ir 1 minutę pavirkite verdančiame vandenyje.