Dantų šepetėliai
Dantų priežiūra – esminis dalykas, padedantis išlaikyti sveikus dantis, gaivų burnos kvapą ir kerinčią šypseną. Tinkamai dantis prižiūrėti mums padeda ištikimi pagalbininkai – dantų šepetėliai. Plati šepetėlių įvairovė – nuo įprastinių iki elektrinių ar vieno danties, nuo skirtų suaugusiems iki vaikiškų – užtikrins, kad pasirinksite tai, kas jums tiks geriausiai. Tinkamas dantų šepetėlis leis sėkmingai prižiūrėti dantis ir džiaugtis žavia šypsena.
Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?
Dantų šepetukai – pagrindinė burnos higienos ir dantų priežiūros priemonė, be kurios neapsieiname nė vienas. Svarbiausia dantų šepetėlio paskirtis yra pašalinti apnašas nuo dantų paviršiaus ir švariai juos nuvalyti, todėl labai svarbu išsirinkti tokį šepetėlį, su kuriuo jums tą padaryti būtų patogiausia.
Dantų šepetukų įvairovė yra išties didelė, o tinkamiausias variantas kiekvienam gali būti skirtingas. Todėl rinktis dantų šepetėlį reikėtų atsižvelgiant į tai, kas yra aktualiausia būtent jums - jūsų sveikatos ypatumus, įpročius, gyvenimo būdo bruožus ir kitus niuansus. Be to, dažnu atveju vieno dantų šepetėlio visapusiškai priežiūrai gali ir nepakakti, todėl pravartu įsigyti keletą skirtingų variantų.
Dantų šepetėlio kietumas
Viena iš savybių, kuriomis dantų šepetukai skiriasi tarpusavyje, yra jų kietumas. Dantų šepetėliai yra skirstomi į kietus (dar gali būti ir labai kieti), vidutinio kietumo ir minkštus (taip pat gali būti ir labai minkšti).
Odontologai dažnai rekomenduoja minkštą šepetėlį, kuris valo efektyviai, tačiau švelniai, yra atidus dantenoms. Minkšti dantų šepetėliai yra geriausias pasirinkimas ir vaikams. Jei dantenos itin jautrios ir kraujuoja, reikėtų rinktis labai minkštą šepetėlį.
Na, o jei dantys ir dantenos yra sveiki ir norima intensyviau valančio bei dantenas masažuojančio šepetėlio, galima rinktis vidutinio kietumo variantą. Kieti šepetėliai tinkami ne nuolatiniam, o epizodiniam valymui, kai reikia pavalyti dėmes, gausesnes apnašas ir pan. Svarbu atkreipti dėmesį, jog kai kurie specialistai siūlo jų apskritai vengti.
Dantų šepetėlio šereliai
Dar vienas reikšmingas niuansas yra dantų šepetėlio šereliai. Jie gali būti sintetiniai arba natūralūs. Sintetiniai laikomi patvaresniais – jie ne taip greitai nusidėvi, be to, teigiama, kad juose kaupiasi mažiau bakterijų. Tačiau ekologiški dantų šepetėliai su natūralaus pluošto šereliais gali būti tinkamesni alergiškiems žmonėms, be to, jie yra neabejotinai aplinkai draugiškesnis pasirinkimas.
Dantų šepetėlio šerelių susidėvėjimas yra pagrindinė priežastis, dėl kurios reikia keisti dantų šepetėlį. Reguliariai naudojamo dantų šepetėlio šereliai nusidėvi – jie apsitrina, atbunka, nušiūra. Nusidėvėjus šereliams ne tik suprastėja valymo kokybė, bet ir atsiranda pavojus pakenkti dantų emaliui ir dantenoms. Nudėvėti šereliai gali pradėti braižyti dantis, todėl susidėvėjusį šepetėlį (ar jo galvutę) būtina pakeisti.
Dantų šepetėlių tipai
Šiandien galima rinktis iš tikrai didelės dantų šepetėlių įvairovės. Jie skiriasi tiek savo veikimo principu, tiek paskirtimi.
Pagal veikimo principą dantų šepetėlius galima skirstyti į rankinius, kurie dar vadinami įprastiniais arba klasikiniais, ir mechaninius – elektrinius.
Pagal paskirtį dantų šepetukus galima suskirstyti į bendrosios ir specialiosios paskirties.
Specialiosios paskirties šepetėliai skirti efektyvesniam dantų valymui ir pašalina tas apnašas, kurių įveikti negali bendrosios paskirties šepetukai – tai vieno danties šepetėlis, tarpdančių šepetėliai ir panašiai.
Klasikiniai dantų šepetėliai
Klasikiniai dantų šepetėliai – tai rankiniai bendrosios paskirties šepetėliai, kurie tarpusavyje taip pat gali skirtis rankenos forma ir ilgiu, galvutės dydžiu, forma, palinkimo kampu, šerelių ypatumais.
Renkantis dantų šepetuką reikia atsižvelgti ir į asmeninius norus, ir į poreikius bei individualias situacijas – ko iš jo tikimasi. Dantų valymo efektyvumui didžiulę įtaką daro valymo technika, todėl klasikiniai rankiniai šepetėliai irgi gali puikiausiai atlikti savo darbą.
Elektrinis dantų šepetėlis
Elektrinis dantų šepetėlis – pažangus šiuolaikinių technologijų pasiekimas, gerokai palengvinantis dantų valymo procesą. Pagal veikimo principą išskiriami trys elektrinių dantų šepetėlių tipai – motorinis, garsinis ir ultragarsinis dantų šepetėlis.
Dantis tinkamai išvalyti galima tiek elektriniu, tiek rankiniu dantų šepetėliu, todėl pasirinkimas priklauso nuo individualių aplinkybių. Be to, galima turėti abiejų tipų dantų šepetėlius ir juos naudoti pakaitomis, priklausomai nuo situacijos.
Vieno danties šepetėlis
Vieno danties šepetėlis nepamainomas valant dantų karūnėles ir tiltelius, įvairius sunkiai pasiekiamus paviršius (tarkime, susigrūdusius arba sunkiau pasiekiamus protinius dantis), breketus, implantus.
Dėl savo gebėjimo pasiekti sunkiai prieinamas vietas ir nuvalyti palei dantenas susikaupusias apnašas vieno danties šepetėlis tarp odontologų laikomas būtinąja, o ne specifine priemone.
Dantų šepetėlis vaikams
Dantų švara ir sveikata labai svarbu rūpintis nuo pat mažų dienų, o tą daryti padės dantų šepetėlis vaikams. Valyti dantis reikia pradėti nuo pirmojo dantuko. Iš pradžių reikėtų naudoti rankinius dantų šepetėlius, o vėliau (ne anksčiau nei nuo trejų metų) galima rinktis ir elektrinius, jei yra toks noras ir poreikis.
Dantų šepetėlis vaikams yra su mažesne galvute, nei įprastas šepetėlis. Vaikų dantukų priežiūra turi būti ne tik labai atidi, bet ir švelni, todėl dantų šepetėliai vaikams turi būti tik minkštais arba labai minkštais šereliais.
Kaip dažnai keisti dantų šepetėlį?
Kaip jau minėta, nusidėvėjus šereliams, dantų šepetėlį būtina keisti. Dantų šepetėlį rekomenduojama keisti maždaug kas tris mėnesius, o jei pastebima, kad šereliai jau nusidėvėjo – dar anksčiau. Be to, patariama dantų šepetėlį pasikeisti ir po ligų, pavyzdžiui, persirgus viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis ar herpesu.
Kada ir kaip naudojamas liežuvio valiklis?
Prižiūrint dantis, labai svarbios visos burnos higienos priemonės. Viena tokių – liežuvio valiklis. Jis padeda pašalinti ant liežuvio esantį apnašų ir bakterijų sluoksnį, maisto likučius bei negyvas ląsteles. Liežuvio valiklis naudojamas prieš valantis dantis – jo briauna švelniai nuo liežuvio nubraukiamos apnašos.
Dantų valymo atmintinė
Dantis valytis reikėtų mažiausiai du kartus per dieną – ryte ir prieš einant miegoti – ir bent po dvi minutes. Valymui pritaikomas tinkamas dantų šepetukas ir dantų pasta bei papildomos burnos higienos priemonės. Šepetukas laikomas tarsi rašiklis 45 laipsnių kampu šalia dantenų linijos, dantys valomi sukamaisiais arba šluojamaisiais judesiais.
Svarbu nuvalyti vidinius, išorinius ir kramtomuosius paviršius, taip pat prieš valymą šepetėliu nuvalyti liežuvį ir išsivalyti tarpdančius. Šepetėlio negalima spausti per stipriai ir valyti per grubiai, kad nepažeistumėte dantų emalio ir dantenų.