Menopauzei
Menopauzė – natūralus etapas moters gyvenime, kuris prasideda vidutiniškai tarp 45 ir 55 metų. Šis laikotarpis žymi menstruacijų pabaigą, tačiau tuo pačiu metu atsiranda ir įvairių pokyčių organizme. Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio moterys dažnai patiria karščio bangas, nuotaikų svyravimus, miego sutrikimus, o ilgainiui gali susilpnėti kaulai ar sutrikti širdies veikla. Tam, kad šie simptomai būtų lengviau kontroliuojami, padėti gali tam tikros maistinės medžiagos ir papildai.
Kodėl menopauzės metu svarbūs papildai?
Menopauzės metu moters organizmas patiria reikšmingus hormoninius pokyčius, kurie gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Dėl mažėjančio estrogeno lygio kaulai tampa labiau linkę į osteoporozę, gali pablogėti širdies ir kraujagyslių funkcija, o organizmui ima trūkti tam tikrų maistinių medžiagų. Tad menopauzės papildai gali padėti palengvinti šiuos simptomus ir užtikrinti, kad gautumėte visus reikalingus vitaminus ir mineralus normaliai organizmo funkcijai palaikyti. Papildų vartojimas menopauzės metu taip pat gali padėti sumažinti karščio bangas, pagerinti miego kokybę, padėti palaikyti gerą nuotaiką bei padidinti energijos lygį.
Kokie pokyčiai vyksta moters kūne menopauzės metu?
Žinoma, menopauzės simptomai kiekvienai moteriai gali skirtis. Tačiau dažniausiai moterys patiria karščio bangas, kurios pasireiškia staigiais kūno temperatūros pakilimais, lydimais prakaitavimu ir širdies plakimo padažnėjimu. Šie epizodai gali įvykti bet kuriuo paros metu, tačiau ypač dažni naktimis, jie sukelia miego sutrikimus ir nuovargį. Moterys taip pat gali susidurti su nuotaikų svyravimais, įskaitant irzlumą, depresiją ar nerimą, kurie kyla dėl hormonų disbalanso.
Makšties sausumas ir sumažėjęs lytinis potraukis gali paveikti seksualinį gyvenimą, sukeldami diskomfortą ar skausmą lytinių santykių metu. Menopauzės metu taip pat padidėja rizika kaulų tankio mažėjimui, kas gali sukelti osteoporozę, bei širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimams. Šie simptomai dažniausiai trunka keletą metų, tačiau jų intensyvumas ir trukmė priklauso nuo individualių moters savybių ir sveikatos būklės. Taip pat neretai pasitaiko ir kognityvinės funkcijos sutrikimai. Daugelis moterų skundžiasi dėl atminties ir koncentracijos pablogėjimo menopauzės laikotarpiu.
Svarbiausios maistinės medžiagos menopauzės metu
Kalcis ir vitaminas D
Estrogeno kiekio sumažėjimas menopauzės metu turi tiesioginį poveikį kaulų tankiui, dėl ko moterys tampa labiau linkusios į osteoporozę. Kalcis yra esminis elementas, kuris padeda stiprinti kaulus, o vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalcį. Šių medžiagų vartojimas ne tik padeda užkirsti kelią osteoporozei, bet ir stiprina dantis bei raumenis.
Magnis
Magnis yra vienas iš svarbiausių mineralų menopauzės metu, nes jis padeda atpalaiduoti raumenis, pagerina miego kokybę ir sumažina stresą. Magnis taip pat palaiko širdies sveikatą, kuri menopauzės metu gali būti labiau pažeidžiama dėl hormoninių svyravimų. Šis mineralas taip pat padeda sumažinti nerimą ir palaiko normalią nervų sistemos veiklą. Magnis yra menopauzę palengvinantis mineralas, kuris taip pat reikalingas normaliai hormonų gamybai.
B grupės vitaminai
B grupės vitaminai yra būtini energijos palaikymui ir stresui mažinti. Jie padeda nervų sistemai veikti sklandžiai, o tai labai svarbu menopauzės metu, kai moterys dažnai susiduria su emociniais iššūkiais, tokiais kaip nuotaikų svyravimai ir nerimas. Jei nežinote, kokius vitaminus gerti menopauzės metu, B grupės vitaminai yra puikus pasirinkimas, nes jie palaiko energijos balansą ir gerą savijautą.
Sojos izoflavonai ir kiti fitoestrogenai
Sojos izoflavonai ir kiti fitoestrogenai (augalinės medžiagos, turinčios estrogeną primenančių savybių) gali padėti atkurti hormonų pusiausvyrą. Jie veiksmingai mažina karščio bangų intensyvumą, reguliuoja hormoninius svyravimus ir teigiamai veikia moters organizmo būklę menopauzės metu. Fitoestrogenai yra natūralus sprendimas, padedantis palengvinti kai kuriuos nemalonius simptomus, kurie kamuoja moteris menopauzės laikotarpiu.
Omega-3 riebalų rūgštys
Omega-3 riebalų rūgštys yra būtinos sveikai širdies veiklai palaikyti. Menopauzės metu moterys yra labiau linkusios į širdies ligas, todėl itin svarbu vartoti pakankamai šių riebalų rūgščių. Jos padeda mažinti uždegiminius procesus organizme, reguliuoja cholesterolio lygį ir taip pat palaiko smegenų funkcijas.
Kokius vitaminus gerti menopauzės metu?
Renkantis papildus menopauzės metu, svarbu atkreipti dėmesį į sudedamąsias dalis ir jų kokybę. Papildai gali būti įvairių formų – tabletės, kapsulės, milteliai ar skysti preparatai, todėl galite pasirinkti jums patogiausią vartojimo būdą. Tačiau svarbiausia – konsultacija su gydytoju. Specialistai gali rekomenduoti, kokie geriausi papildai menopauzės metu bus tinkamiausi jūsų atveju, atsižvelgiant į individualius simptomus ir sveikatos būklę.
Taip pat verta rinktis papildus, kurie turi aiškią sudėtį. Kai kurie gamintojai gali siūlyti produktus su augaliniais ingredientais, tokiais kaip raudonųjų dobilų ekstraktas, kurio fitoestrogenai gali palengvinti menopauzės simptomus. Atminkite, kad rezultatai gali skirtis priklausomai nuo vartojamo papildo, todėl reikalingas nuoseklus ir atsakingas vartojimas.
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)
Ar visi menopauzės papildai yra saugūs?
Taip, tačiau svarbu pasikonsultuoti su gydytoju prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, kad įsitikintumėte, jog jie tinkami jūsų organizmui.
Kiek laiko reikia vartoti papildus, kad būtų juntamas poveikis?
Poveikis gali skirtis priklausomai nuo papildo ir jūsų organizmo būklės, tačiau daugeliu atvejų pirmuosius rezultatus galima pajusti po 2-4 savaičių reguliaraus vartojimo.
Ar menopauzės papildai gali padėti su svorio kontrole?
Taip, kai kurie papildai, tokie kaip Omega-3 riebalų rūgštys, gali padėti pagerinti medžiagų apykaitą ir palaikyti sveiką svorį.