Veido apsauga
Veido apsaugai nuo saulės reikia skirti ypatingą dėmesį, nes tai yra labiausiai saulės spindulių veikiama zona. Dėl nepageidaujamo kontakto su ultravioletine spinduliuote ant veido gali atsirasti pigmentinių dėmių ir priešlaikinio senėjimo požymių. Norėdami to išvengti, turite naudoti specialias apsaugines priemones.
Kodėl svarbu saugoti veido odą nuo saulės?
Pirmas dalykas, kurį reikia išmokti, yra tai, kad nuo saulės reikia saugotis net debesuotomis dienomis ir tuo pačiu teisingai naudoti apsaugą nuo saulės – gausiai tepkite ir nepamirškite reguliariai atnaujinti apsaugos. Taigi, kodėl reikia saugoti veido odą nuo saulės spindulių? Saulės spinduliuotė sukelia priešlaikinį senėjimą, o be to, gali išprovokuoti odos ligas, įskaitant melanomą. Be to, ultravioletinė spinduliuotė yra viena iš pagrindinių odos hiperpigmentacijos priežasčių. Per ilgas buvimas saulėje taip pat gali sukelti tam tikrų odos ligų paūmėjimą - aknė, rožinė, raudonoji vilkligė ir kt.
Kas yra SPF apsauga?
SPF (angl. Sun Protection Factor) yra saulės apsaugos faktorius, kuris nurodo, kiek laiko saulės apsaugos priemonė gali apsaugoti odą nuo ultravioletinių spindulių, palyginti su neapsaugota oda. SPF skaičius nurodo, kiek kartų ilgiau galite būti saulėje, naudodami apsaugos priemonę, nei būdami be jos. Pavyzdžiui, jei įprastai saulėje praleidžiate apie 10 minučių, veido kremas su SPF 30, šį laiką prailgintų maždaug 30 kartų, t.y. iki 300 minučių.
Tačiau svarbu paminėti, kad nė viena apsaugos priemonė nesuteikia 100% apsaugos nuo UV spindulių, ir kad reikia reguliariai atnaujinti apsaugos priemonę, ypač po maudynių, suprakaitavus ar nusivalius odą rankšluosčiu. Taip pat reikėtų naudoti plataus spektro apsaugą, kuri apsaugo tiek nuo UVB, tiek UVA spindulių, kadangi odą neigiamai veikia tiek vieni, tiek kiti UV spinduliai. UVA spinduliai yra pavojingiausi odai. Jie pažeidžia odos ląsteles ir skatina fotosenėjimą. O UVB spinduliai yra tie, kurie sukelia odos nudegimus ir pigmentaciją. Apsauga nuo saulės yra geriausias pasirinkimas norint gauti saulės teikiamą naudą ir tuo pačiu neutralizuoti neigiamą UVA ir UVB spindulių poveikį.
Be to, yra dviejų tipų SPF filtrai:
Cheminiai filtrai – priemonėse su cheminiais filtrais yra naudojamos tokios medžiagos kaip oksibenzonas. Šios priemonės aktyvuojamos veikiant UV spinduliuotei, jos įsiskverbia į odą ir taip sugeria UV spindulius.
Mineraliniai filtrai veikia kiek kitaip, užtepus ant kūno priemonė nesusigeria, tačiau lieka ant odos paviršiaus ir atspindi šviesą, blokuojant UV spindulius. Tokių priemonių sudėtyje dažniausiai naudojami - titano dioksidas ir cinko oksidas. Tokios priemonės gali būti tinkamos jautriai ir net vaikų odai.
Produktai su SPF veidui
Jei rinksitės dieninį veido kremą vasarai, tuomet jums užteks SPF 15-35. Tokios priemonės padės apsaugoti veido odą nuo ultravioletinių spindulių jei lauke nepraleisite itin daug laiko. Tačiau eidami į paplūdimį pasirūpinkite priemonėmis, kurių SPF aukštas, pavyzdžiui veido kremas su SPF 35-50. Jie gali ne tik užtikrinti aukštą apsaugos lygį, bet ir užkirsti kelią odos fotosenėjimui. Be to, nepamirškite apsaugoti akių ir lūpų. Šios vietos yra ypač jautrios, todėl reikalauja ypatingos priežiūros ir apsaugos.
Įprastai visi veido kremai nuo saulės turi aukštą apsaugos lygį – nuo 30 iki 50 SPF. Tačiau veido kremas su SPF 50 ir daugiau, pasidengia ant odos gana tankiu sluoksniu, o tai tikrai gali tikti ne visiems. Todėl mėgstantiems lengvesnę tekstūrą, geriau rinktis skystus pienelius, emulsijas bei purškiklius.
Apsaugos nuo ultravioletinių spindulių taisyklės
Tai, ką svarbu žinoti kiekvienam, norint apsisaugoti nuo UV spindulių:
Apsauginių priemonių nuo saulės naudojimas
Tiek saulėtomis, tiek debesuotomis dienomis, bent pusvalandį prieš išeidami į lauką, patepkite veido odą apsauginiu kremu nuo saulės. Be to, karštomis, saulėtomis vasaros dienomis apsauginį kremą nuo saulės reikia pakartotinai tepti kas dvi valandas arba po intensyvaus fizinio krūvio ar maudynių, nes vanduo ir prakaitas nuplauna kremą nuo odos.
Apribokite savo laiką vidurdienio saulėje
Ultravioletinė spinduliuotė intensyviausia nuo 10 iki 16 val. Tad jei įmanoma, apribokite buvimą saulėje šiomis valandomis.
Stebėkite UV indeksą
Šis svarbus rodiklis padės planuoti veiklą lauke, kad išvengtumėte pernelyg didelio saulės spindulių poveikio. Nors apsaugines priemones reikia naudoti visuomet, tačiau ypatingą dėmesį skirkite apsaugos nuo saulės priemonėms esant vidutiniam ir šiek tiek didesniam už vidutinį UV indeksą. Esant aukštesniam UV indeksui naudokite ne mažesnį SPF 50 veidui.
Stenkitės būti pavėsyje
Stenkitės būti pavėsyje, kai UV spinduliai yra intensyviausi, tačiau nepamirškite, kad pavėsis nuo medžių, skėčių, tentų ir kt. nesuteikia visiškos apsaugos nuo saulės.
Dėvėkite apsauginius drabužius nuo saulės
Plati skrybėlė puikiai apsaugo akis, ausis, veidą ir kaklą nuo saulės. O poliarizuoti akiniai nuo saulės, sumažins saulės žalą akims. Taip pat laisvi drabužiai, dengiantys kuo didesnę kūno dalį, papildomai apsaugos jūsų odą nuo saulės poveikio.
Kaip išsirinkti tinkamą veido apsaugą nuo saulės?
Renkantis veido apsaugą nuo saulės, turėtumėte atkreipti dėmesį į tam tikrus veiksnius:
SPF (apsaugos nuo saulės faktorius)
Kuo jis didesnis, tuo stipriau produktas blokuoja saulės spindulių poveikį ir apsaugo jūsų odą nuo fotosenėjimo. Todėl šaltuoju metų laiku galima naudoti vidutinio apsaugos laipsnio priemonę (SPF 15–25), o pavasario-vasaros laikotarpiu rekomenduojamos priemonės su aukštesniu SPF – nuo 30. Jei oda šviesi, jautri ar turi senėjimo požymių, tuomet apsauginis faktorius turėtų būti labai aukštas – 50+.
Tekstūra
Apsauginės priemonės veidui gali būti kremo, purškiklio, pienelio, emulsijos ir kt. pavidalu. Jei jūsų oda riebi, geriau rinkitės vandens pagrindo losjoną, pienelį ar emulsiją, kuri nekemša porų. O tirštesni kremai puikiai tiks sausai odai. Juose dažnai yra aliejų ir drėkinančių ingredientų. Kreminiai produktai, tokie kaip kremas, emulsija, pienelis - itin lengvai pasiskirsto ant veido. O tuo tarpu purškiklis gali pasidengti netolygiai ir netyčia patekti ant akių gleivinės, tačiau nepaisant to, apsauginiai purškikliai, vis tiek yra daugelio mėgstamas pasirinkimas.
Sudėtis
SPF kremai veidui bei kitos apsauginės priemonės nuo saulės gali turėti ir papildomų savybių – drėkinančių, antioksidacinių ir pan. O drėgmę išlaikančios medžiagos, tokios kaip hialurono rūgštis, palaiko odos drėgmės balansą. Vitaminai C, E apsaugo nuo ląstelių pažeidimo ir priešlaikinio senėjimo. Tad prieš perkant būtinai atkreipkite dėmesį į sudėtį, kadangi galite įsigyti kokybišką priemonę, kuri veiks ne tik kaip apsauga nuo saulės, bet tuo pačiu ir drėkins ar maitins odą. Be to, jei esate linkę į alergines reakcijas, turėtumėte vengti produktų, kuriuose yra kvapiųjų medžiagų, parabenų ir kitų sintetinių priedų.
Atsparumas vandeniui
Taip pat ypač svarbus kriterijus renkantis apsauginę priemonę nuo saulės. Jei planuojate priemonę naudoti paplūdimyje ar sportui, rinkitės produktą, kuris bus veiksmingas net ir po sąlyčio su vandeniu ar prakaitu.
Taip pat svarbu pasirinkti produktą pagal naudojimo paskirtį. Yra ir specializuotų apsaugos nuo saulės, ir odos priežiūros priemonių, kuriose yra SPF. Pirmosios būtinos ilgai vaikštinėjant saulėje ar leidžiant laiką paplūdimyje. O kasdieniniam naudojimui galima rinktis drėkinantį kremą arba veido emulsiją su SPF.