Preparatai kepenims
Svarbi kepenų funkcija - organizmo valymas nuo toksinų
Viena iš pagrindinių kepenų funkcijų yra neutralizuoti toksinus. Kepenys veikia tarsi filtras: sulaiko toksines medžiagas, susidariusias organizme arba gaunamas su maistu ir veiksmingai jas pašalina. Toksinai yra kenksmingos medžiagos iš maisto ir aplinkos, kurios yra linkusios kauptis organizme.
Kepenų funkcijos palaikymas
Padėti pasišalinti toksinams iš kepenų galima įvairiais būdais. Vienas iš labiausiai paplitusių metodų yra detoksikacinė dieta, kurios metu reikia valgyti maistą, kuriame gausu naudingų maistinių medžiagų ir antioksidantų, ir vengti maisto, kuriame yra daug toksinų, pavyzdžiui, riebaus ir perdirbto maisto.
Kita vertus, yra gana daug maisto papildų ir nereceptinių vaistų, kurie palaiko ir gerina kepenų veiklą. Papildai kepenų funkcijos palaikymui yra išties naudingi, tačiau šiuos preparatus reikia vartoti ilgesnį laiką, kad pasireikštų poveikis. Kad preparato vartojimas būtų naudingas, svarbu išlaikyti reikiamą gydymo trukmę ir nepamiršti išgerti papildų laiku. Tai paprastas ir dažniausiai ne itin brangus būdas padėti savo kepenims. Be to, svarbu paminėti, kad prieš vartoti kepenų funkcijos palaikymui skirtus preparatus, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku, kuris rekomenduos tinkamiausią kepenų funkcijos palaikymui skirtą preparatą bei nustatys reikiamą dozę.
Nereceptiniai vaistai kepenims atstatyti ir apsaugoti
Kepenims apsaugoti nuo žalingos vidinių ir išorinių veiksnių įtakos bei jų regeneracijos procesui sustiprinti, gali būti naudojami specialūs preparatai kepenims. Tai nereceptiniai vaistai, gerinantys medžiagų apykaitos procesus kepenyse, didinantys jų atsparumą patogeniniams veiksniams ir padedantys atkurti jų funkciją.
Fosfolipidai kepenims
Tai pagrindinė kepenų ląstelių membranų statybinė medžiaga. Šių medžiagų trūkumas lemia tai, kad pažeistos ląstelės negali atsistatyti. Fosfolipidų turintys nereceptiniai vaistai kepenims atstatyti skatina kepenų ląstelių ir kitų organų membranų atsinaujinimą, gerina kepenų veiklą ir jų detoksikacijos funkciją bei stabdo jungiamojo audinio formavimąsi. Norint pasiekti ilgalaikį poveikį, tokie preparatai turėtų būti vartojami kursais. Be to, fosfolipidai padeda normalizuoti ir gerinti cholesterolio transportavimą ir riebalų bei baltymų apykaitą kepenyse. Taip pat lėtina fermentų ir veikliųjų medžiagų praradimą. Pavyzdžiui, nereceptinis vaistas „Essentiale Forte N“ turi kepenims būtinų fosfolipidų, kurie gaminami iš sojų pupelių. Pastarasis padeda atkurti pažeistas kepenų ląstelių membranas, normalizuoja kepenų funkciją bei gerina riebalų ir baltymų apykaitą.
Flavonoidai kepenims
Tai natūralūs antioksidantai, kurių veikimo principas yra laisvųjų radikalų (dalelių, kurios pažeidžia ląstelės membraną) neutralizavimas. Tokių preparatų pagrindiniai šaltiniai yra augaliniai komponentai. Preparatai su flavanoidais naudojami lėtinių kepenų pažeidimų profilaktikai.
Kepenų pažeidimas nuo toksinų
Toksinų perteklius neigiamai veikia kepenų ląstelių – hepatocitų – veiklą. Kepenų ląstelėse susikaupia per daug riebalų dėl to, kad ląstelės nespėja jų apdoroti. Be to, susidaro per didelis laisvųjų radikalų poveikis ir vystosi uždegimas. Dėl to pažeidžiama ląstelės membrana. Pažeistos kepenų ląstelės negali normaliai funkcionuoti ir jiems reikia pagalbos. Jei šiame etape joms nebus suteikta pagalba, ląstelės mirs. Mirus kepenų ląstelėms, jų funkciją perima kaimyninės ląstelės. Tačiau palaipsniui jos taip pat nustoja susidoroti su padidėjusiu krūviu ir miršta, o jų vietoje susidaro randai. Normalus kepenų audinys virsta jungiamuoju audiniu, kuris negali atlikti reikiamų kepenų funkcijų. Pasikartojantis arba nuolatinis kepenų pažeidimas, pavyzdžiui, dėl reguliaraus alkoholio vartojimo, gali sukelti didelių randų atsiradimą. Iš pradžių organizmas sugeba prisitaikyti prie to, kad sveiką kepenų audinį iš dalies pakeičia randai, tačiau ilgainiui randai gali tapti tokie dideli, kad kepenys nebegalės atlikti savo įprastų funkcijų.
Kepenų pažeidimo simptomai
- Odos ir akių pageltimas- Skausmas kepenų srityje
- Kojų patinimas
- Odos niežulys
- Tamsi šlapimo spalva
- Vidurių problemos: vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar riebaus maisto netoleravimas
- Lėtinis nuovargis
- Kraujingos išmatos
- Pykinimas ar vėmimas, apetito stoka
- Polinkis formuotis mėlynėms be išorinio poveikio (pavyzdžiui, smūgių ir kitų sužalojimų)
Kepenų ligų priežastys
Kepenų funkcijos sutrikimas ir su juo susijusios patologijos gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, kadangi yra daugelis veiksnių, kurie neigiamai veikia kepenis. Taigi, pagrindinės kepenų ligų priežastys yra:
- Riebalų apykaitos sutrikimas organizme- Per didelis alkoholinių gėrimų vartojimas
- Narkotinių medžiagų vartojimas
- Virusinės infekcijos
- Paveldimumas
- Didelis nutukimo laipsnis
- Sėslus gyvenimo būdas
- Lėtinės kitų organų ligos
- Prasta mityba
Pasirūpinkite kepenų sveikata
Pagrindinė kepenų užduotis – filtruoti ir pašalinti organizmui svetimas bei toksiškas medžiagas, todėl sutrikusi organo veikla gali sukelti lėtinių ligų atsiradimą. Norint palaikyti kepenų sveikatą ir užtikrinti normalią jų funkciją, svarbu tinkamai jomis pasirūpinti: laikykitės sveikos gyvensenos, nepiktnaudžiaukite alkoholiu bei riebiu maistu. Tais atvejais, kai neįmanoma palaikyti visiškai sveiko gyvenimo būdo, profilaktikai gali būti vartojami papildai kepenims, skirti kepenų funkcijai palaikyti. Nereceptiniai vaistai kepenims atstatyti dažniausiai veikia keliomis kryptimis vienu metu, be to, turi priešuždegiminį ir antioksidacinį poveikį.