Nuo herpes viruso
Lūpų pūslelinė – tai nemaloni ir gana dažna infekcija, kurią sukelia herpes simplex virusas. Šis virusas plinta per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu, dažniausiai per bučinius ar bendrų daiktų naudojimą. Užsikrėtus herpes virusu, jis visam laikui lieka organizme, tačiau ne visada sukelia simptomus. Pūslelinė dažniausiai atsiranda lūpų srityje, sukelia deginimą, niežėjimą bei atsiranda skausmingos pūslelės. Nors visiškai išgydyti herpes viruso neįmanoma, yra efektyvių priemonių, tokių kaip tepalai, pleistrai ar tabletės, kurios gali padėti sumažinti nemalonius simptomus ir pasikartojimų tikimybę.
Simptomai ir priežastys
Lūpų pūslelinės simptomai dažniausiai apima:
- Skausmingas pūsleles ant lūpų;
- Niežulį, deginimo pojūtį;
- Paraudimą ir patinimą;
- Kartais gali pasireikšti karščiavimas ir galite jausti bendrą silpnumą.
Lūpų pūslelinė gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip stresas, imuninės sistemos nusilpimas, ligos, ultravioletinių saulės spindulių poveikis ar netgi hormonų svyravimai.
Lūpų pūslelinės gydymo būdai
Norint kontroliuoti herpes virusą ir sumažinti jo simptomus, jums gali padėti nereceptiniai vaistai nuo pūslelinės.
Pleistrai nuo pūslelinės
Pleistrai nuo pūslelinės yra vienas iš populiariausių būdų greitai numalšinti nemalonius simptomus. Šie pleistrai ne tik padeda apsaugoti pažeistą vietą nuo išorinio dirginimo, bet ir užkerta kelią viruso plitimui. Jie yra skaidrūs, praktiškai nepastebimi ir gali būti naudojami visą dieną.
Tepalas nuo pūslelinės
Tepalas nuo pūslelinės yra dar viena veiksminga priemonė. Jis padeda sumažinti niežulį, skausmą ir paraudimą. Daugelis tepalų yra antivirusiniai ir veikia tiesiogiai paveiktoje vietoje, padedant sumažinti simptomus bei greičiau išgydyti pūsleles. Tepalą galima naudoti kelis kartus per dieną, reguliariai tepant kas keletą valandų. Geriausia pradėti vartoti kremą vos tik pastebėjus pirmuosius infekcijos simptomus, tokius kaip odos pūslelės arba dilgčiojimo pojūtis, kuris reiškia, kad netrukus atsiras pūslelių.
Tabletės nuo pūslelinės
Kai kuriais atvejais ypatingai naudingos gali būti tabletės nuo pūslelinės, ypač jei herpes virusas pasireiškia dažnai arba labai intensyviai. Tabletės veikia visą organizmą ir padeda slopinti viruso plitimą bei aktyvumą. Kad gydymas būtų kiek galima veiksmingesnis ir greitesnis, tabletes reikia pradėti gerti kaip galima anksčiau, vos tik atsiradus pirmiesiems ligos simptomams.
Kaip išsirinkti tinkamas priemones?
Priemonės nuo herpes viruso pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip simptomų intensyvumas, norimas gydymo būdas ir individualūs poreikiai. Taigi, visų pirma, atsižvelkite į simptomų intensyvumą. Jei susiduriate su lengva pūsleline (mažos, neskausmingos pūslelės) - pleistrai arba tepalas nuo pūslelinės gali būti geriausias pasirinkimas. Jie veikia lokaliai ir greitai mažina nemalonius simptomus. Tačiau jei simptomai stipresni, pūslelinė dažnai pasikartoja, verta apsvarstyti tablečių nuo pūslelinės naudojimą. Pastarosios padės ne tik sumažinti simptomus, bet ir užkirsti kelią jų pasikartojimui. Jei abejojate dėl vaisto pasirinkimo, visuomet galite pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Prevencija: kaip išvengti lūpų pūslelinės?
Nors herpes virusas nėra kontroliuojamas ir gali atsirasti bet kada, yra būdų, kaip sumažinti jo pasikartojimų tikimybę:
Stiprinkite imuninę sistemą. Sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba ir poilsis padės išvengti imuniteto susilpnėjimo, kuris gali sukelti lūpų pūslelinės pasikartojimą. Taip pat nepamirškite vartoti papildų ir vitaminų imuniteto stiprinimui.
Venkite streso. Stresas taip pat yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių viruso suaktyvėjimą, kadangi streso metu gaminamas hormonas (kortizolis) paveikia imuninę sistemą ir sumažina jos atsparumą kovojant su įvairiais ligų sukėlėjais ir virusais. Būtent todėl patiriant emocinį stresą bei nuovargį, turite ieškoti būdų atsipalaiduoti.
Tinkama higiena. Dažnai plaukite rankas ir nelieskite nešvariomis rankomis veido. Naudokite tik savo higienos priemones. Be to, nerekomenduojama naudoti tų pačių indų ar gerti iš vienos stiklinės su kitais.
Drėkinkite lūpas. Kasdien naudokite maitinamąjį lūpų balzamą, kad išorinis poveikis, toks kaip vėjas, šaltis ar ultravioletiniai spinduliai neišsausintų jūsų lūpų.
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)
Ar galima visiškai išgydyti herpes virusą?
Deja, herpes viruso visiškai išgydyti neįmanoma. Pastarasis lieka organizme visą gyvenimą, tačiau tinkamos priemonės, tokios kaip tepalas ar tabletes nuo pūslelinės, padės efektyviai kontroliuoti simptomus ir gali sumažinti pasikartojimų dažnumą.
Kiek laiko trunka lūpų pūslelinės gydymas?
Gydymo trukmė priklauso nuo simptomų intensyvumo ir pasirinkto gydymo būdo. Pleistrai nuo pūslelinės ir tepalai dažnai pradeda veikti jau per kelias valandas, tačiau pūslelės gali išlikti kelias dienas. Be to, gydymo trukmė priklauso ir nuo to, kaip greitai jį pradėjote. Jei pradėjote gerti tabletes ar tepti tepalą vos tik atsiradus pirmiesiems simptomams - gydymas be jokios abejonės gali būti trumpesnis.
Kaip greitai pasireiškia lūpų pūslelinė po užsikrėtimo?
Pirmieji simptomai gali pasireikšti per kelias dienas po užsikrėtimo, tačiau virusas gali išlikti neaktyvus organizme daugelį metų.
Kokie yra pirmieji lūpų pūslelinės simptomai?
Dažniausi pirmieji simptomai yra deginimas, niežėjimas, skausmas ar dilgčiojimas lūpų srityje, vėliau atsiranda vandeningos pūslelės.
Ar lūpų pūslelinės galima išvengti?
Visiškai išvengti lūpų pūslelinės sunku, tačiau vengiant tiesioginio kontakto su užsikrėtusiais asmenimis bei dalinimosi daiktais, galima sumažinti užsikrėtimo riziką.
Ar galiu pūslelinę perduoti kitiems, jei neturiu simptomų?
Taip, net jei nėra akivaizdžių simptomų, herpes virusas gali būti perduodamas, tačiau rizika yra šiek tiek mažesnė nei aktyvios infekcijos metu.
Ar lūpų pūslelinė gali išplisti į kitas kūno vietas?
Nors retais atvejais, tačiau virusas gali išplisti į kitas kūno vietas, ypač jei paliečiama pažeista oda ar gleivinė. Todėl svarbu vengti liesti pūsleles ir dažnai plauti rankas.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją?
Jei pūslelinė atsiranda labai dažnai arba simptomai yra labai intensyvūs ir nepraeina per keletą dienų vartojant nereceptinius vaistus nuo pūslelinės - vertėtų kreiptis į gydytoją. Kai kuriais atvejais gali prireikti stipresnių receptinių vaistų ar ilgalaikio gydymo.