Prieštreniruotiniai stimuliantai
Prieštreniruotiniai papildai – tai maisto papildai, labai populiarūs tarp sportininkų ir fiziškai aktyvių žmonių. Tai koncentruoti, vieno ar kelių komponentų preparatai, kuriuos vartojant prieš treniruotę, galima paskatinti sportininko organizmo veiklą ir paruošti kūną intensyvioms treniruotėms. Pre workout papildai gali padėti suteikti energijos, pagerinti ištvermę ir koncentraciją, taip pat padidinti jėgą. Be to, jie gali padėti sulėtinti nuovargio jausmą, pagreitinti atsigavimą po fizinio krūvio ir greičiau grįžti į fizinę formą. Prieš treniruotę vartojamų papildų sudėtyje gali būti įvairių ingredientų, pavyzdžiui, kofeinas, taurinas, kreatinas, L-citrulinas arba BCAA (šakotosios grandinės aminorūgštys) ir kt.
Geriausi papildai prieš treniruotę – kokie ingredientai juose yra?
Visi prieštreniruotiniai papildai skiriasi tiek sudėtimi, tiek kaina ar savo forma. Dažniausiais pasirinkimas yra milteliai, tačiau taip pat yra ir pre workout shotai, kuriuos ypač patogu naudoti. Taigi, tarp populiariausių papildų prieš treniruotę dažniausiai naudojami šie ingredientai: kofeinas, L-citrulinas, taurinas, beta-alaninas, guarana, L-argininas, cholinas, kreatinas ir kt.
Kofeinas
Kofeinas yra populiari ištvermę didinanti medžiaga tarp sportininkų ir vienas pagrindinių stimuliatorių prieš treniruotę. Jis skatina fizinį ir protinį aktyvumą. Kofeino vartojimas prieš treniruotę:
Didina ištvermę. Vienas iš svarbiausių kofeino privalumų yra jo gebėjimas padidinti ištvermę. Jis gali sumažinti nuovargį ir leidžia sportininkams ilgiau ir intensyviau treniruotis.
Didina koncentraciją ir dėmesį. Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o tai padeda pagerinti dėmesį ir koncentraciją fizinio krūvio metu. Tai gali būti ypač naudinga sporto šakose, kurioms reikalingas aukštas koordinacijos ir koncentracijos lygis, pavyzdžiui, bėgiojant ilgas distancijas ar jėgos treniruotėms.
Pagreitina medžiagų apykaitą ir degina riebalus. Kofeinas gali pagreitinti medžiagų apykaitą ir padidinti energijos sąnaudas, o tai prisideda prie efektyvesnio riebalų deginimo. Dėl to jis yra populiarus papildas ne tik tarp profesionalių sportininkų, bet ir tarp žmonių, norinčių numesti svorio ar tiesiog pagerinti kūno formas.
Padeda mažinti raumenų skausmą. Kofeinas gali sumažinti raumenų skausmo pojūtį fizinio krūvio metu, todėl sportininkai gali treniruotis intensyviau, nepatiriant diskomforto. Tai savo ruožtu skatina efektyvius rezultatus ir greitesnį atsistatymą.
Taigi, kofeinas yra galingas stimuliantas, galintis padėti pasiekti geresnių rezultatų treniruotėse. Tačiau svarbu jį vartoti protingai ir laikytis rekomenduojamos dozės, kad išvengtumėte šalutinio poveikio, pavyzdžiui, nemigos ar stipraus širdies plakimo.
L-citrulinas
Citrulinas yra veiksmingas tiek jėgos, tiek didelio intensyvumo pratimų metu. Jis taip pat reikalingas raumenų darbingumui atkurti. Jis didina ATP gamybą ir skatina kraujo bei deguonies tekėjimą į raumenis, o tai dar labiau didina sportininko ištvermę ir efektyvumą.
Šakotosios grandinės aminorūgštys (BCAA)
Šakotosios grandinės aminorūgštys (BCAA) taip pat priskiriamos priedams prieš treniruotę. Jas sudaro trys aminorūgštys: leucinas, izoleucinas ir valinas, kurios turi ypatingą struktūrą ir atlieka svarbų vaidmenį raumenų audinio atstatymo ir augimo procesuose. BCAA papildų įtraukimas prieš treniruotę gali žymiai pagerinti jūsų našumą treniruočių metu. Priežastys, kodėl BCAA gali būti naudingi papildai prieš treniruotę:
Baltymų sintezė. Leucinas yra viena iš BCAA aminorūgščių, kuri atlieka pagrindinį vaidmenį raumenų baltymų gamyboje, kuri yra svarbi raumenų skaidulų augimui ir atsistatymui po fizinio krūvio.
Sumažina nuovargį. BCAA fizinio krūvio metu sumažina serotonino koncentraciją smegenyse, todėl sumažėja nuovargio suvokimas. Tai leidžia padidinti treniruočių trukmę ir intensyvumą, sumažinti nuovargį ir pagerinti sportinius rezultatus.
Mažina raumenų katabolizmą. Intensyvaus fizinio krūvio metu kūnas gali skaidyti raumenų baltymus, kad gautų energijos, ypač jei energijos atsargos yra ribotos. BCAA padeda to išvengti, nes suteikia raumenims papildomą energijos šaltinį ir taip apsaugo juos nuo katabolizmo.
Paspartina atsigavimą. BCAA sumažina raumenų pažeidimus ir pagreitina atsigavimo procesus po treniruotės. Todėl galėsite treniruotis dažniau ir efektyviau.
Beta-alaninas
Beta-alaninas padeda padidinti karnozino koncentraciją raumenyse, o tai sumažina nuovargį ir padidina bendrą raumenų darbą. Palaikydamas raumenų pH lygį, beta-alaninas padeda padidinti raumenų našumą intensyvaus fizinio krūvio metu, padeda dirbti sunkiau ir ilgiau. Jis taip pat padeda pasiekti geresnių sportinių rezultatų, kadangi didina ištvermę. O reguliarus beta-alanino vartojimas gali paskatinti jėgos ir raumenų masės padidėjimą, todėl treniruotės gali būti energingesnės.
Kreatinas
Kreatinas yra natūralus raumenų ląstelėse randamas junginys, padedantis gaminti energiją didelio intensyvumo pratimų ar jėgos treniruočių metu. Jis sintetinamas iš aminorūgščių, taip pat gali būti gaunamas iš maisto (mėsos ir žuvies). Kreatinas stimuliuoja energijos gamybą. Taip pat palaiko raumenų masę ir didina jėgą. Taip yra dėl kreatino vaidmens stiprinant baltymų sintezę ir mažinant baltymų skilimą. Be to, jis pagerina našumą atliekant didelio intensyvumo pratimus. Kreatinas taip pat pagreitina raumenų atsistatymą. Jis mažina raumenų ląstelių pažeidimus ir uždegimą po intensyvaus fizinio krūvio ir skatina greitesnį kūno atsigavimą tarp treniruočių. Kreatiną rekomenduojama vartoti maždaug 30 minučių prieš treniruotę. Jį galima maišyti su paprastais angliavandeniais, kurie užtikrins geresnį pasisavinimą.
L-karnitinas
Tai dviejų nepakeičiamų aminorūgščių junginys: lizinas ir metioninas. L-karnitinas yra natūraliai organizme gaminama medžiaga, kuri atlieka svarbų vaidmenį energijos apykaitoje, ypač riebalų metabolizme. Jis veikia kaip transporteris, pernešantis riebalų rūgštis į mitochondrijas – ląstelių energijos gamybos centrus, kur šios rūgštys yra sudeginamos, generuojant energiją. Dėl šios savybės L-karnitinas dažnai naudojamas kaip papildas siekiant padidinti riebalų deginimą, ypač fizinio aktyvumo metu. Be to, manoma, kad jis gali padėti pagerinti ištvermę, sumažinti nuovargį ir paspartinti atsigavimą po treniruočių.
Ar prieštreniruotiniai papildai kenksmingi?
Papildai prieš treniruotę gali skirtis tiek savo sudėtimi, tiek poveikiu. Rinkoje yra papildų, kurių sudėtyje yra stimuliuojančių ingredientų, tokių kaip kofeinas, galintis stimuliuoti nervų sistemą. Nors retkarčiais vartojami tokie junginiai neturėtų neigiamai paveikti žmogaus organizmo, tačiau stimuliatorių vartojimas prieš treniruotę ir tuo pačiu metu į organizmą patekęs stimuliatorius iš kitų šaltinių, pavyzdžiui, atsigėrus kavos, gali neigiamai paveikti organizmo funkcionavimą, o tai taip pat gali sukelti dirglumą, miego sutrikimus bei širdies problemas.
Renkantis prieštreniruotinius papildus taip pat verta atsižvelgti į tai, kad kai kuriuose iš jų gali būti ingredientų, kurie gali turėti priklausomybę sukeliančių savybių. Reguliarus stimuliatorių vartojimas gali sumažinti atsaką į produktą, todėl gali tekti padidinti dozę. Kita vertus, per didelis junginių kiekis, patekęs į organizmą, gali sukelti komponentų perdozavimą ir šalutinių poveikių atsiradimą.
Be to, turėtumėte atkreipti dėmesį individualią savo kūno toleranciją. Žmonės, kurie niekada nenaudojo tokių produktų, turėtų pradėti nuo mažų porcijų, kad patikrintų savo organizmo reakciją. Jei pasireiškia alerginės reakcijos ar nepageidaujami virškinimo trakto simptomai, papildo vartojimą rekomenduojama nutraukti. Taip pat nereikėtų atsižvelgti į kitų rekomendacijas, kadangi kiekvienas organizmas gali skirtingai reaguoti į konkretų maisto papildą, todėl visada naudokite produktus pagal savo organizmo poreikius. O pre workout kaina priklauso nuo produkto sudėties, gamintojo ir pakuotės dydžio. Profesionalūs sportininkai bet kokius papildus turėtų rinktis itin atsakingai ir prieš juos vartodami įsitikinti, kad juose nėra draudžiamų medžiagų, patenkančių į Pasaulinės antidopingo agentūros sąrašą.