Virškinimą gerinantys
Kas yra virškinimo fermentai?
Virškinimo fermentai – natūraliai organizme gaminami baltymai, kurie padeda virškinimo sistemai apdoroti gautas (suvalgytas) medžiagas – baltymus, riebalus ir angliavandenius. Nors žmogaus organizme fermentų yra 22, pagrindiniai yra skiriami 3: proteazė, kuri skaido baltymus, lipazė – riebalus, amilazė – angliavandenius.
Jei sutrinka fermentus gaminančių organų – kepenų, kasos veikla, fermentų gamyba, virškinimo sistema ar sergama žarnyno ligomis, papildomai vartojami virškinimo fermentai padeda organizmui susidoroti su gaunamais maisto produktais ir tinkamai juos įsisavinti.
Kaip pagerinti virškinimą?
Trumpalaikius virškinimo sutrikimus sukelia netinkami mitybos įpročiai, ilgalaikis stresas, nekokybiškas maistas. Šie veiksniai sutrikdo virškinimo fermentų gamybą ir organizmui sunkiau susidoroti su gaunamomis medžiagomis. Jei jaučiate virškinimo sistemos sutrikimus ar po valgio jaučiatės itin apsunkę, imkitės būdų pagerinti savo būsenas:
- Rūpinkitės pilnaverte mityba.
- Valgykite lengvą, šviežų maistą.
- Venkite ilgų pertraukų tarp valgymų.
- Valgykite nedidelėmis porcijomis, bet dažniau.
- Gerkite pakankamai vandens.
- Būkite fiziškai aktyvūs.
- Venkite ilgalaikio streso.
- Venkite alkoholio ir rūkymo.
- Dažnai plaukite rankas.
- Valgykite švarius, plautus vaisius ir daržoves.
- Tinkamai apdorokite žalią mėsą.
- Valgykite ir gerkite iš švarių indų.
- Vartokite gerąsias žarnyno bakterijas, skaidulas, virškinimo fermentus.
Geriausi virškinimo fermentų papildai – plataus spektro
Svarbiausia žinoti, kad virškinimo fermentai ar maisto papildai virškinimui gali padėti tik kamuojant trumpalaikiams sutrikimams. Jei jaučiate, kad virškinimas sutrikęs ilgą laiką, to priežastys gali būti skrandžio, žarnyno ar kitos virškinamojo trakto ligos, jas nustatyti galima tik kartu su gydytoju gastroenterologu.
Tačiau jei ieškote fermentų savo namų vaistinėlei, verta rinktis kuo platesnio veikimo spektro fermentus, t. y. tuos, kurie skaido ne tik pagrindinius makroelementus, bet ir pieno baltymus, ląstelieną ir pan.
Augalinių fermentų privalumas – ankstyvas jų veikimas
Virškinimo fermentai gali būti gyvulinės, augalinės arba grybelinės kilmės. Tam, kad jie veiktų tinkamai ir būtų naudingiausi, rekomenduojama vartoti kuo platesnio veikimo fermentus.
Būtent augaliniai virškinimo fermentai yra plataus spektro ir geba skaidyti ne tik suvartojamus baltymus, riebalus ir angliavandenius, bet ir ląstelieną, laktozę, krakmolą, taip pat jie ankstyvina virškinimo procesą – skatina virškinimą (skaidymą) pradėti jau skrandyje, dar nepasiekus plonosios žarnos. Jie puikiai veikia įvairiausiose teperatūrose, gali sumažinti apsunkimo jausmą, padėti išvegti savijautos pablogėjimo.
Augalinės kilmės fermentus tinka naudoti visavalgiams, vegetarams ir veganams, jei jie turi virškinimo nusiskundimų. Juos taip pat galima vartoti ilgesnį laiką, siekiant pagerinti virškinimą.
Kam rekomenduojama vartoti virškinimo fermentų papildus?
Virškinimo fermentai ir vaistai virškinimui gerinti gali jums padėti, jei:
- kamuoja skrandžio diegliai;
- skrandžio refliukso gydymui;
- jaučiate, kad maistas stovi skrandyje;
- atrodo, kad nevirškina skrandis;
- viduriuojate;
- viduriai užkietėja;
- kamuoja pilvo pūtimas;
- rekomendavo gydytojas ar vaistininkas.