B grupės vitaminai
B grupės vitaminai – vieni reikalingiausių organizmui. Jų trūkumas gali lemti prastą savijautą, nervinės sistemos sutrikimus, bendrų organizmo funkcijų pablogėjimą. Rekomenduojama gauti reikiamą šių vitaminų kiekį su maistu, o jų trūkumą kompensuoti tinkamais maisto papildais, kuriuos paprasta įsigyti internetu!
B grupės vitaminai – tinkamoms organizmo funkcijoms palaikyti
Tam, kad džiaugtumėmės gera savijauta ir sveikata, labai svarbūs keli organizmo procesai: sklandi medžiagų apykaita, energijos gamyba ir stipri nervų sistema. Būtent šiais, kiekvienam iš mūsų itin svarbiais procesais, rūpinasi B grupės vitaminai, skirstomi į 8 atskirus vitaminus:
B1 (tiaminas) | B6 (piridoksinas) |
B2 (niacinas) | B7 (biotinas) |
B3 (riboflavinas) | B9 (foliatai) |
B5 (pantoteno rūgštis) | B12 (kobalaminas) |
Kadangi B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje – kitaip tariant, organizme sukaupti didelius jų kiekius yra neįmanoma, todėl būtina nuolat rūpintis tinkamais vitaminų šaltiniais.
Įdomu tai, kad B vitaminų trūkumas organizme pasireiškia itin bendrais bruožais, todėl pačiam nustatyti, kad trūksta būtent šių vitaminų, gali būti sunku. Todėl jei įtariate trūkumą, geriausia iškart kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus – tik taip tiksliausiai galima suprasti, ar šių vitaminų išties trūksta.
Požymiai, kad trūksta B grupės vitaminų: nuolatinis nuovargis, prarastas energingumas, slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai, padidėjęs dirglumas, atminties sutrikimai, galvos skausmas arba paūmėjusi migrena, tirpsta rankos ar kojos, trūkčioja, tvinkčioja ar gelia raumenis, nusilpęs kraujas, atsiradusi mažakraujystė, dažnos odos problemos, skilinėjančios lūpos, sutrikęs virškinimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, pykinimas, svorio svyravimai.
Kaip sumažinti B grupės vitaminų trūkumą?
Pirmas būdas sumažinti B grupės vitaminų trūkumą, – rūpintis pilnaverte mityba.
Vitamino B šaltiniai:
- Pilno grūdo produktai, rudieji ryžiai.
- Raudona mėsa, vištiena.
- Jūros gėrybės (krevetės, austrės, žuvis –ypač lašiša, riebi žuvis, tunas).
- Jautienos, vištienos, kiaulienos, ėrienos kepenys.
- Kiaušiniai, pieno produktai (ypač pienas, sūris, jogurtas, varškė).
- Ankštiniai produktai (lęšiai, pupelės, pupos, žirniai).
- Saulėgrąžos, riešutai.
- Tamsiai žalios daržovės (špinatai, brokoliai, avokadai).
- Citrusiniai vaisiai, bananai.
- Fermentuoti produktai (juose gausu vitamino B12).
Antras būdas padidinti reikiamų vitaminų kiekį, yra maisto papildų vartojimas. Juos galima gerti atskirai arba kompleksiškai, siekiant pagerinti bendras organizmo funkcijas arba sustiprinti konkrečias sritis. Dėl jų vartojimo geriausiai pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
B grupės vitaminai: kokia forma naudoti?
Praturtinti savo racioną galima vartojant B grupės vitaminų kompleksą arba pavienius vitaminus. Jų galima įsigyti įprasta forma - kapsulėmis, tabletėmis, skystą (lašais) arba naujesne – šiuo metu populiarėja ir purškiami vitaminai.
Šalia tradicinių, nauja įpurškimo technologija gali patikti mėgstantiems naujoves: dėl specifinio įpurškimo diametro pločio purškiamas vitaminas iškart patenka į kraują per audinius ir yra lengviau pasisavinamas – eliminuojami irimo skrandyje procesai (kurie vyksta vartojant vitaminus kapsulėmis ar tabletėmis).
Galite rinktis jums priimtiniausią arba gydytojo rekomenduotą formą. Taip pat visuomet galite pasikonsultuoti su vaistininku.
Efektyviausi B grupės vitaminų deriniai
Vitaminai B1, B3, B5 padeda palaikyti tinkamą virškinimo sistemą, gali būti naudingi norint išvengti vidurių užkietėjimo, viduriavimo; B2, B6, B12 padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, B7 (biotinas) stiprina plaukus ir nagus, yra vadinamas grožio vitaminu. Vitaminai B9 ir B12 geriausiai veikia kartu: jie palaiko tinkamą raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir geležies veikimą kraujyje; B9 yra itin svarbus nėščiosioms – skatina tinkamą vaisiaus vystymąsi ir DNR gamybą, B12 – nervų sistemos susidarymą.
Ką reikia žinoti apie vitaminą B12?
Vitaminas B12 yra ypatingai svarbus. Jis dalyvauja daugelyje organizmo procesų, jo trūkumas gali sukelti mažakraujystę, medžiagų apykaitos, nervų sistemos pakitimus ar pakenkti vaisiaus vystymuisi nėštumo metu. Nustatyti jo trūkumą ne visuomet yra paprasta, todėl tai itin sunku padaryti be gydytojo ir kraujo tyrimų pagalbos. Kadangi didžiausi jo šaltiniai yra gyvulinės kilmės produktai ir mėsa, kartais literatūroje B12 vartoti rekomenduojama veganams ir vegetarams. Jis dažnai laikomas paslaptinigausiu ir sudėtingiausiu B grupės vitaminu, kuris glaudžiai susijęs su folio fūgšties pasisavinimu, psichologine būsena ir bendra savijauta.