Vitaminai ir maisto papildai
Sklandžiam organizmo darbui yra būtini vitaminai ir mineralai, padedantys užtikrinti reikalingas reakcijas. Širdies ir kraujagyslių veikla, nervinė sistema, raumenys bei kaulai, imuninė sistema neapsieina be vitaminų ir mineralinių medžiagų, todėl jų kiekį organizme reikia palaikyti renkantis jais praturtintus maisto produktus arba maisto papildus. Šie padeda užtikrinti pakankamą vitaminų balansą organizme, kai su maistu gaunamas kiekis yra per mažas.
Kas yra vitaminai ir mineralai?
Vitaminai ir mineralai yra organizmui svarbios medžiagos, kurios padeda užtikrinti organizmo vystymąsi ir sklandų pagrindinių funkcijų darbą.
Vitaminai yra organinių junginių grupė, pagrindinė fermentų sudedamoji dalis. Yra išskiriami vandenyje ir riebaluose tirpūs. Vandenyje tirpūs yra B grupės, C vitaminai ir jie organizme kaupiami nėra. Riebaluose tirpūs vitaminai gali būti kaupiami organizme, tai A, D, E, K vitaminai.
Mineralai (mineralinės medžiagos) – cheminiai elementai, aktyviai dalyvaujantys fermentų veikloje. Jie yra skirstomi į mikroelementus ir makroelementus. Mikroelementų (cinkas, selenas ir kt.) organizme randama labai mažai, o makroelementų (magnis, kalcis, geležis, kalis, fosforas ir kt.) organizme randama didesniais kiekiais.
Vitaminų ir mineralų nauda mūsų sveikatai
Kiekvienas vitaminas ir mineralas organizme atlieka tam tikras funkcijas, kurios užtikrina mūsų gerą savijautą.
Vitaminų ir mineralų nauda:
- padeda palaikyti tinkamą nervinės sistemos darbą;
- reguliuoja virškinimo sistemą;
- stiprina imuninę sistemą;
- padeda užtikrinti širdies ir kraujotakos sistemos darbą;
- apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų žalos;
- užtikrina kaulų ir raumenų funkcijas.
Dažnu atveju vitaminai ir mineralai koreliuoja tarpusavyje, yra priklausomi vieni nuo kitų. Trūkstant vienos iš medžiagų, gali sutrikti apykaitos procesas, nes organizmas negali pasisavinti ir kito vitamino ar mineralo. Medžiagų trūkumas sukelia organizmo nusilpimą, sveikatos sutrikimus, daug dažniau kamuojančias įvairias ligas. Norint išvengti sveikatos problemų, vitaminų ir mineralinių medžiagų vartojimui turi būti skiriamas pakankamas dėmesys.
Ar vitaminus ir maisto papildus galima gretinti su vaistais?
Kiekvienu atveju vartojant specifinius vaistus reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku apie jų gretinimą su maisto papildais. Vartojant kai kurias vaistų grupes šalia būtinai turi būti skiriami ir tam tikri maisto papildai, nes vaistų vartojimas gali sukelti vitaminų nepakankamumą. Pavyzdžiui:
- vartojant antibiotikus būtina šalia vartoti probiotikus ir prebiotikus, kurie užtikrina naudingąją žmogaus mikroflorą. Taip pat tokiu metu svarbus ir magnio, kalio, kitų vandenyje tirpių vitaminų vartojimas.
- Vartojant vaistus nuo refliukso, mažėja vitamino D, B12, magnio ir kalcio koncentracija.
- Šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai organizme pakeičia ir magnio, kalcio bei kalio koncentraciją, todėl vartojant tokius vaistus svarbu užtikrinti, jog organizmui netrūktų būtinųjų medžiagų.
- Moterų vartojančių hormoninius kontraceptikus organizmas sunkiau pasisavina B grupės vitaminus.
Kada vertėtų gerti vitaminus ir maisto papildus?
Pavasarį padidėja vitaminų trūkumas, nes per žiemą mus dažniau aplanko ligos, kurios nualina organizmą. Taip pat įtakos turi šaltas klimatas, žiemą sunkiau gauti pakankamą kiekį reikalingų medžiagų iš vaisių bei daržovių, todėl atėjus pavasariui šias atsargas reikėtų papildyti. Vis tik, vitaminų trūkumą galima jausti ne tik pavasarį. Apie poreikį maisto papildams išduoti gali skilinėjantys nagai ar plaukai, dažnos infekcinės ligos, regėjimo sutrikimai, silpni raumenys, dažnai lūžtantys kaulai, širdies sutrikimai, nervinės sistemos dirglumas, nemiga ar dažnas nuovargis. Maisto papildai yra rekomenduojami vartoti ir dirbant intensyvų protinį ar fizinį darbą.
Ką svarbu žinoti apie maisto papildų vartojimą?
Maisto papildai negali būti vartojami dažniau nei rekomenduojama taip bandant greitai papildyti trūkstamo vitamino ar mineralo atsargas. Vandenyje tirpių vitaminų (B grupė, C) padauginti sunku, nes jie tiesiog pasišalina iš organizmo. Riebaluose tirpių vitaminų perteklius kaupiasi kepenyse, o tai nėra sveika. Maisto papildų vartojimas turi būti subalansuotas, atsiradęs perteklius sukelia vėmimą, pykinimą ar kitus nemalonius simptomus.
Svarbu ne tik pasirinkti maisto papildus, bet ir tinkamai juos vartoti. Kiekvienas vitaminas ar mineralas turi tam tikrų vartojimo ypatybių. Pavyzdžiui, norint pagerinti vitamino C įsisavinimą, rekomenduojame maisto papildą gerti kartu su obuolių, morkų ar apelsinų sultimis. Riebaluose tirpius vitaminus rekomenduojama vartoti pavalgius, t.y. nevartoti jų tuščiu skrandžiu.
Vitaminų ir mineralų pasisavinimą apsunkina:
- žalingi įpročiai, pavyzdžiui alkoholio vartojimas, rūkymas.
- Didelis kavos vartojimas.
- Arbatoje esantys taninai.
- Didelis cukraus vartojimas.
- Intensyvaus gyvenimo ritmo palydovas stresas.
Mūsų vaistinės asortimente rasite skirtingų formų vitaminų ir mineralų subalansuotų moterims, vyrams, vaikams bei paaugliams. Tai kapsulės, sirupai, lašai, kramtomos tabletės, geriamieji skysčiai, batonėliai. Renkantis kramtomas ar kitas skanias vitaminų formas atkreipkite dėmesį į papildomą cukraus kiekį maisto papilduose. Įsigijus produktą ir prieš pradedant vartoti, būtinai susipažinkite su vitamino ar mineralo dozavimu – teiraukitės vaistininko arba perskaitykite pakuotėje esantį informacinį lapelį.
Perkant maisto papildus internetu, juos įsigysite pigiau!